Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Veel karjamaast... Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Veel karjamaast...(1)
06.12.2009 22:06
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuste toit ongi peamiselt kas hein või rohi. 550 kg kaaluv hobune võib igas kuus süüa keskmiselt 250 kg toitu. Hobusel läheb aastas vaja 28 aakrit ehk umbes 11 hetkatrit karjamaad, kui seda ei niisutata.

Kui karjamaa saab looduslikult niisutatud või niisutatakse seda spetsiaalselt inimeste poolt, siis on see tavalisest palju viljakam karjamaa. Piisavalt niisutatud karjamaad läheb ühel hobusel aastas vaja umbes 1 või 2 aakrit, mis on siis vastavalt umbes 0,4 või 0,8 hektarit.

Tavaliselt soovitatakse ühe hobuse jaoks 0,8 hektarit maad. 0,4 hektariga võib küll vabalt hakkama saada, kuid siis vajab karjamaa rohkem inimese poolset hooldamist. Maapinda tuleb vahel väetada ning sõnnik tuleb samuti karjamaalt minema viia.

Hobused ei söö üldiselt ära trambitud rohtu, mis on lisaks veel ka sõnnikuga kaetud. Hobused söövad väikesed alad üllatavalt kiiresti rohust tühjaks. Järelikult ei saa sel põhjusel hobuseid kogu aeg karjamaal hoida. Muidugi on teine kaalukas fakt ka see, et hobused võivad end ülekaalulisteks süüa.

Kui hobused söövad karjamaa täiesti tühjaks, võib see negatiivselt mõjuda ka uue rohu kasvamisele. Ülekarjatatud karjamaa ei pruugi kunagi enam taastuda. Tavaliselt soovitatakse jätta 1/3 rohust hobuste poolt puutumata, sest muidu ei pruugi rohul olla piisavalt aega tagasi kasvamiseks. Karjamaast saab mõne tüki edukalt eraldada näiteks elektrilise piirdeaiaga.

Hobusel võib lasta karjamaal süüa ka ainult paar tundi päevas, mis peaks kindlasti vähendama väikese ala lõplikult ära rikkumise ohtu. Kui hobune saab lisaks rohule suurtes kogustes heina või kaera, siis ei tähenda see veel, et ta ei sööks võimaluse tekkides väiksemat karjamaad lihtsalt tühjaks.

Karjamaal söömine ei ole hobustele just tingimata vajalik tegevus. Samas on karjamaal kindlasti nii mõndagi head pakkuda. Karjamaal kasvav rohi on hobuste algupärane toit, rohu kasvatamine ei maksa palju, hobune saab karjamaal lisaks söömisele ka liikuda ja üldiselt on vähemalt hooajalgi osaliselt karjamaal elavad hobused teistest tervemad.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Must iludus
13. Detsember 2009
Kas üle 0,8 hektari sobib ka ühele hobusele.
Rohkem sarnasel teemal
Õnnelik hobuneÕnnelik hobune teeb treeneri rõõmsaks, õnnelik treener teeb hobuse rõõmsaks...
Hobuse treilerisse saamineHobuse saamine treilerisse, eriti esimesel korral, võib osutuda üpriski raskeks nii hobuse kui omaniku jaoks...