Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Vanemad hobused ja hoolitsus Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Vanemad hobused ja hoolitsus(1)
31.07.2009 16:08
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobumeditsiin on palju arenenud, teadmised loomade vajadustest paranenud ja järjest rohkem loomi on elujõulised ka näiteks kahekümnendates eluaastates. 12-aastane hobune on oma parimate võimete juures. Tänapäeval ei ole enam imelik, kui hobused elavad kolmkümmend aastat või enam.

Mõned takistussõidu hobused võistlevad isegi 17-18 aastaselt ja vägagi edukalt. Siiski vajab vananev hobune noorematest rohkem hoolt. Täpselt nii nagu inimestel. Omaniku kohustus on vaadata, et hobused saaks piisavalt juua, süüa ja hoolitsemist. Keegi ei taha, et hobusne piinleks ja vajaks halastussurma.

Kui hobune vananeb, vananeb ka keha. Hambad võivad laguneda piirini, kus hobune ei saa enam normaalselt rohtu süüa. Pärast kahekümnendaid eluaastaid tuleks hobuse suud kontrollida lasta kaks korda aastas. Lisaks võib väheneda ka rasvakiht ja loomal on järjest raskem kehasoojust hoida. Kui enne olid näiteks hammaste eest hoolitsemine ja regulaarne ussikuur vajalikud, siis nüüd on need elutähtsad.

Vanad hobused vajavad ka suuremt kaitset tuule ja vihma eest. Mõned neist on halva ilma korral vaja lausa talli viia ning lihtsalt varjualusest ei piisa. Kui loom ei saa suuda karjamaal süües kaalu hoida, tasub mõelda lisatoidule. Hein on samuti oluline, kuid tuleb anda ka söödalisandeid. Spetsiaalselt toitu saab tavaliselt koti kaupa osta nind seda on enamasti igas vanuses hobustele.

Vanem hobune ei saa endale põhjuseta energiakaotust lubada. Kui vett liiga vähe, on koolikute oht keskmisest suurem. Soolad ja mineraalid aitavad paremale tervisele kaasa. Kui loom ei saa toidust vajaminevat kätte, tasub talle näiteks soolakivi kättesaadavaks teha.

Talvel ei tohi lasta end karvkattest petta, tuleb näha sinna alla. Kõrgemas vanuses hobuste tervislik seisnud võib kiiresti halveneda. Hobustele tuleb kasuks, kui toidukorrad on päeva peale ära jaotatud. Praktilistel põhjustel toidetakse tavaliselt 2-3 korda päevas, kuid rohkem kordi ei teeks paha. Lihtsalt ei tohi korraga liiga palju süüa anda.

Kui toita mitut hobust korraga, tuleb veenduda, et kõik saavad oma osa. Karjaliidritel on sageli kombeks rohkem süüa ja vanem loom võibki ilma jääda. Ideaalne oleks kasutada söötmiskausse, igal loomal oma kauss ja piisav vahemaa teiste hobustega.

Ideaases kaalus hobune omab ribidel väikest rasvakihti, aga need on siiski tuntavad. Ei tohi unustada, et ka soliidsemas eas loomal on vaja trenni teha. Kui hobusega ei ole võimalik sõita, tuleb teda ikkagi regulaarselt puhastada.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: hobusemusi
31. Juuli 2009
ooo mu ustav suksu saaaNaerab ratsutaks sinuga maaa
Rohkem sarnasel teemal
Hirmudest maastikulKui hobune kardab vett, siis enamasti seetõttu, et vesi on talle tundmatu...
Miks hobused tagajalgadele tõusevad?Tagajalgadele tõusmine on kindlasti ohtlik harjumus...