Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Talvine stress hobustel Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Talvine stress hobustel(3)
10.02.2010 21:51
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Paratamatult võib külmadel talvedel olla negatiivne mõju hobuse üldisele olekule. Samas annab talvega seotud stressi ja pinget kindlasti vähendada, kui omanik on nõus natuke selle nimel ka vaeva nägema. Talvisest stressist ei saa ehk tõesti rääkida nende hobuste puhul, kes elavad aastaringselt sisetingimustes. Taolised hobused ei pruugi üldsegi mõista, kuidas oleks talvel ilma tekita olla või, et mis asi see külm ilm siis ikkagi on.

Samas on piisavalt palju neid hobuseid, kes veedavad talvel palju aega väljas või sõidutavad edukalt inimesi ka maastikul. Paljud hobused peavad võrdselt hästi taluma külma ja kuuma ning seetõttu tuleks ikkagi vähemalt jälgida, kas hobune saab kohanemisega ise hakkama või tundub, et väljas olemine ei ole tõesti eriline probleem, aga siiski tuleks midagi ette võtta.

Talvist stressi võib nii mõnigi kord seostada hüljatustundega, sest suvine ratsutamise hooaeg saab ikka kord läbi ning siis saabuvad ka paljude hobuste jaoks vaiksemad ajad. Antud juhul ei saa muidugi rääkida populaarsetest tallidest, mis ehk talvedel kannavad hoopis põhikoormust. Talvisest stressist saab pigem rääkida hobuste puhul, kes on kuidagi haaratud mõne koha suvisesse paketti, aga talvel lihtsalt ei jagu kõigile neist piisavalt koormust või hoolitsust.

Mis saab hobuse kapjadest, kui ta lihtsalt pärast hooaega karjamaale kevadet ootama panna? Arvatavasti mitte midagi head siis, kui hobuse omanik sellesse ükskõikselt suhtub. Kui hobuse kabjad talveks käest ära lasta, siis võivad ju kahjustused olla ka nii tõsised, et uue hooaja alguses võib see hobune hoopis täiesti sõidukõlbmatu olla.

Ka mõtlematu maastikule ratsutama minek võib tähendada seda, et hobusel tekib stress. Korralikult maha jahutamata hobune ei tunne end kindlasti nii hästi nagu hobune, kelle eest on korralikult hoolitsetud. Kuidas suhtuda sellesse, et hobuse märjale seljale puhub näiteks külm tuul? Kuidas suhtuda sellesse, et maha jahutamata hobuse selga visatakse raske tekk, mis ei lasegi tal ära kuivada? Arvatavasti ikka ettevaatlikusega. Samas tuleks ka mõista, et seda kõike annab vältida.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: halliponihull
24. Veebruar 2010
jah, minu meelest on ka hobune sõber, kelle eest tuleb sama moodi hoolitseda nagu nt. koera eest-koer kes saab külma ilmaga tuppa või vähemalt kuhugi varju. Sama tuleks hobusegagi teha. Kui väljas on külm siis ikka võimaluse korral ta talli viia, mitte lasta tal lumes kükitada. Kui sellist võimalust pole(kuigi peaks olema, et kui ikka hobust omad) siis peaks olema karjamaal varjualune vähemalt ja tekid võiksid ikka ka seljas olla. Mõelge oma sõpradele, mida nemad peavad tundma, nähes teid sooja majja minemas nt. külmal ja tuisusel ilmal.
thumb
Kommentaari lisas: kerstin2121
11. Veebruar 2010
Ma pole küll spetsialist kuid minu arvamus on ikka, et hobust välja lumehange unustada ei tohi. Ning eesti hobune ei ole kohe kindlasti metsloom. Kui hobust vabapidamisel pidada, siis tuleb ikka kindlaks teha kas loomal on ikka seal hea olla. Selles mõttes, et kas hobune tunneb ennast õues hästi, kuidas on tema tervis. Ning kohe kindlasti peaks olema varjualune kuhu minna päikese, külma tuule, kuuma eest varju. Minu arust ei ole õigustatud nende omaniku vabandused et, ta harjunud nii olema. mis siis kui hobusel ei jää muud üle, kui kuidagi välja kannatada, ning endale pidevalt sooja otsida ja loota et pererahvas märkab teda, et mul on külm. minu jaoks on hobune ikkagi sõber, ning teda tuleks ka sõbrana kohelda. temagi tahab hoolivust ja armastust ja eelkõige normaalset ning temale vastavat elamistingimus.
thumb
Kommentaari lisas: hobuhuviline
11. Veebruar 2010
Pigem tõstataksin teema - kas eesti tõugu hobune on ikkagi metsloom, et teda väga paljudes kohtades peetakse aastaringselt väljas? Ka sellise väga külma, tuulise ja lumerohke talvega nagu tänavu? Tihti on loomad lausa lageda taeva all, isegi puid-põõsaid pole varjuks, rääkimata varjualusest. Ükspäev jäi telekast uudistesaatest kõrva (näidati veiseid ja hobuseid lumes) - reporter küsis, et kas neil siis külm ei ole? Omanik vastas, et pole raha, et varjualust ehitada??? Ja ongi kõik??? Miks sa võtad endale siis loomi, kui pole võimalust neid normaalselt pidada! Kuid on ka teisi, kellel on võimalusi, aga kahjuks on viimasel ajal valdav arvamus, et hobuse võibki välja lumehange unustada. Paluksin mõne spetsialisti arvamust, kas see on ikka normaalne? Või hoopis Euroopast üks-ühele üle võetud - seal ju kah loomad väljas - aga neil pole seal nii karme talvesid kui meil. Avaldage arvamust!
Rohkem sarnasel teemal
Hobuste elutsükkelHobuste elutsükkli saab jagada neljaks...
Miks hobused kaalu kaotavad?Põhjuseid on palju, kuid ükski neist ei tohiks tulla erilise üllatusena...