Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Stressi tekkimine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Stressi tekkimine(0)
05.02.2010 23:30
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Stressihormoonid vabanevad üldiselt ikka siis, kui olukord on pingeline. Hobuste puhul on stress hea siis, kui olukord tõesti väärib põgenemist.

Kui stress on pidev, võib see hobustele kahjulikult mõjuma hakata, sest ohustatud on imuunsüsteem, seedimine, viljakus, kardiovaskulaarne süsteem ning üldine käitumine. Ka paljud erinevad haigused võivad tekkida just stressiseisundi tõttu. Enamasti algab kõik väsimusest või töövõime langusest.

Milline olukord on hobuste jaoks tavaliselt stressirikas?

Arvatavasti mõjuvad hobustele sageli negatiivselt äkilised muutused, rahuldamata põhivajadused ning erinevad vigastused või haigused. Võib öelda, et inimesed ja hobused on antud juhul küllatki sarnased.

Mis põhjustab stressi?

1. Ebakvaliteetsed toitained või nende liiga vähene kogus. Kui antav sööt või toit on kindlasti kvaliteetne, aga hobune tundub ikkagi stressis olevat, tuleks sööta ehk natuke rohkem.

2. Liiga vähe võimalust normaalseks liigutamiseks ning väike treeningkoormus. Esiteks võib loomal hakata lihtsalt igav. Teiseks võib tema füüsiline keha aina nõrgemaks jääda ja vaid sellest juba piisab, et hobuse enesetunne järk-järgult halvemuse suunas liikuma hakkaks.

3. Igavus. Kui loomal ei ole midagi teha, siis paratamatult võib tekkida stress ning ka halvad kombed võivad seetõttu ilmnema hakata. Mõnikord tekib igavus ka sellest, et hobusel ei ole võimalust karjaelu nautida.

4. Ebakindlus. Mõni hobune kardab paaniliselt kõike, mis tema teele ette jääb. Kuidas sellest üle saada? Arvatavasti on siin suur roll just inimesel, kes hobusele teenäitajaks ja julgustajaks olema peaks. Märksõnaks on just julgustamine, sest sundimine võib hobuse puudulikule enesekindlusele veelgi rängemalt mõjuda.

5. Kui hobusel on stress, siis see ei tähenda, et ka omanikul või ratsanikul peaks seetõttu stress tekkima. Stressis hobust ei saa ometigi rahustada siis, kui isegi ennast ei suudeta piisavalt kontrollida.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Miks on hobuste kohanemine oluline?Hobuste kohanemine mõjutab kindlasti seda, kuidas nad neilt nõutavaga hakkama saavad...
Hobune, kes ei ole tallis elamisega rahulMis siis, kui hobune peab ajutiselt või pikemat aega peatuma tallis, mille läheduses ei ole karjamaad või muid tingimusi, mis lubaksid hobusel piisavalt välitingimustes end pingetest vabastada...