Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Miks hobused perutavad? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Miks hobused perutavad?(2)
23.07.2009 22:28
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Perutamine on ohtlik kõigi asjaosaliste jaoks. Kui hobune perutab, ohustab sind sadulast heitmine, samuti võib hobune sulle peale kukkuda või valusasti lüüa. Lisaks võib perutav hobune tasakaalu kaotades ja kukkudes vigastada ka iseend. Rakendatud hobune võib perutades kukkuda nii juhi kui reisijate peale, teha endale viga ja hävitada varustuse.

Isegi väikeseid hüppeid tuleb võtta tõsiselt, sest neile võib järgneda ohtlik perutamine. Kui hobune on perutamise kord juba ära õppinud, on tal raske lõpetada. Kui olla algaja ratsanik, on väga ohtlik üritada seda probleemi üksi lahendada. Tuleb leida professionaal, kes oskab aidata.

Miks hobused perutavad?
On ülioluline esmalt mõista, miks su hobune perutab, enne kui üritad tema käitumist muuta. Perutamine on reaktsioon, mille võivad põhjustada järgmised asjaolud: füüsiline valu, üleliigne energia, segadus/pettumus, hirm/ebakindlus. Kõige esimesena arvesta võimalike füüsiliste probleemidega.

Kehvast saduldamisest/rakendamisest tekkinud valu ja ülekasvanud hambad on kõige tüüpilisemad probleemid. Halvasti asetatud või liiga pingul sadulavöö võib su hobuse muuta tujukaks. Füüsiliste probleemide tuvastamisel võib sind aidata veterinaar või hobuterapeut (nt. kiropraktik). Valulisi hambaprobleeme lase kindlasti professionaalil kontrollida.

Seejärel mõtle, kas midagi jääb äkki treeningutel vajaka, mille tulemusena hobune on pettunud, segaduses ega mõista, mida temalt oodatakse. On sul vastavad vahendid ja kas hobune mõistab neid? Kas sa käsid tal hüpata üle kõrgete tõkete, kui ta ei saa veel päris hästi hakkama isegi maapealsetega? Kas sa ratsutad mööda takistustest, mida su hobune pole kunagi varem näinud? Arvestad sa hobuse valuläviga või hoiad sa ratsmeid nii kõvasti kui võimalik?

Kas hobune sööb liiga rikkalikult ega liigu sealjuures piisavalt? Hobune, kes veedab enamuse ajast karjamaal, perutab ja käitub halvasti väiksema tõenäosusega. On su hobune äkki ebakindel, kui ta peab üksi välja minema või lihtsalt tüdinenud areenil ringi käimisest?

Mida teha, kui hobune perutab?
Enamjaolt saadavad hobused enne perutamist mingi märguande, et selline käitumine on tulemas. See lubab mõne sekundi jooksul planeerida oma tegevust. Kui hobune perutab ratsutamise ajal, hoia oma keharaskust eespool. Ära tõmba ratsmetest, sest siis võid tõmmata hobuse pea veelgi tahapoole, mille tagajärjel võib ta kaotada tasakaalu ja kukkuda. Ära puutu ratsmeid enne, kui hobune on uuesti kindlalt nelja jalaga maa peal. Ohjade rabamine võib esile kutsuda uue perutamise.

Teise variandina võid ohu korral ise sadulast viskuda. Oluline on vältida võimalust, et hobune lööb. Sellise käitumise negatiivne külg seisneb aga selles, et kui iga kord perutamise ajal sadulast maha viskuda, mõistab hobune, et perutamine on efektiivne moodus ratsaniku oma seljast maha saamiseks. Jääd sadulasse või viskud maha, pea meeles, et täiesti ohutut meetodit perutamise kontrollimiseks ei ole.

Igaljuhul tuleb meeles pidada, et igasugune karistamine (löömine, karjumine, piitsa viibutamine jne.) võib olukorra veelgi hullemaks muuta. Karistus on harva lahendus ükskõik millise käitumishäire puhul.

Kui oled algaja või isegi kesktasemel ratsanik, oleks siiski kõige ohutum paluda abi professionaalse treeneri käest.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Krista
25. Juuli 2009
Olgu siis ratsmed. Pilgutab silma
thumb
Kommentaari lisas: ansuu
25. Juuli 2009
ohjad?aga ükki hoopis ratsmed?mh?
Rohkem sarnasel teemal
Milline on hobuse jaoks õige puhkus?Kui hobune on hakkama saanud suure pingutusega, siis vajab ta kindlasti paari päeva puhkuseks...