Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Õppetunni planeerimine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Õppetunni planeerimine(0)
17.08.2009 21:46
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobused ei ole sündinud nii, et nad automaatselt teaksid kõike, mida neilt kunagi nõudma hakatakse. Selleks neid treenitakse. Algmaterjaliks on looma kaasasündinud füüsilised ning vaimsed võimed, mida hakatakse voolima vajalikus suunas.

Hobuse arendamiseks on vaja teha plaan, mis viiks tahetud tulemuseni. Arvatakse, et üks plaan sobib paljudele hobustele, kui seda natuke kohendada. Tegelikkuses ei ole asi sugugi nii lihtne nagu toidu valmistamisel. Igale isendile tuleks läheneda individuaalselt.

Üldiselt tehaksegi plaan konkreetse hobuse omadustest lähtudes. Arvestama peab hobuse vanust, tervislikku seisundit, temperamenti, potensiaali ning tema varasemat kogemust. Nii saab üpriski täpselt välja arvutada ajakulu, mida vajamineva uue asja õpetamine võtta võib. Muidugi ei tohi ka unustada fakti, et mõni loom õpib teisest mitu korda kiiremini!

Treening võib muutuda väga keeruliseks, sest hobusel on vaja arendada nii kehalisi, kui vaimseid võimeid. Iga päev tuleb endale selgeks teha, kuidas hobune mõlemast küljest arenenud on. Nõnda on kergem mõelda, milline võiks olla järgmine samm.

Füüsilises plaanis on hobusel vaja arendada lihaseid, vastupidavust ning luustikku. Vormis hobune on tulevikus võimeline tegema seda, milleks teda treeniti. Vaimses mõttes toimub hobuse areng etapiliselt. Kõigepealt üks asi ja alles siis võib algust teha teisega.

Hobuse tähelepanu võitmine on kõige alus. Teiseks tuleks ära teenida looma usaldus. Usaldus on olemas, kui hobune teeb koostööd ilma, et tema kehas oleks samal ajal pingeid. Kolmandaks on oluline mõista, millistele käsklustele loom allub ning millistele mitte.

Kui hobune mõistab hästi, mida temalt tahetakse, siis võib koormust suurendada. Näiteks võib tuua hobuse, kes hakkab traavi tegema juba pärast õrna puudutust ja keda ei ole vaja kandadega jooksma peksta.

Kogu teering peaks põhinema usaldusel ja koostööl! Kui need kaks asja on saavutatud, siis tuleb ka muu väiksema vaevaga. Meeldiva suhtumisega võib jõuda isegi selleni, et loom lausa ootab uut õppetundi. See võib kohati küll muutuda, kuid allaandmiseks ei ole põhjust.

Iga hobune vajab aega. Ei tasu kiirustada, sest areng peab toimua järk-järgult ning loogilises järjestuses. Vastasel juhul ei pruugi hobune kunagi jõuda tasemeni, mida temalt eeldatakse. Kui treening on hobusele arusaadav ja mõistetav, siis suudab ta kergesti panna teadmised kokku ning olla täpselt sobiv oma kohustuste täitmiseks.

Iga asi tuleb omal ajal ning kõiges on oluline tasakaalukus!


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kui tulevane loomaarst on praktikalInimene võib küll loomaarstiks õppida, kuid tema kogemus suurte loomadega võib olla praktiliselt olematu...
Hobuste vaktsineerimineVähesed asjad kaitsevad hobuseid haiguspuhangute eest ja on sama efektiivsed nagu vaktsineerimine...