Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Mis saab siis, kui hobune murrab jala? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Mis saab siis, kui hobune murrab jala?(7)
02.10.2009 4:09
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
On võimalus, et murtud jalaga hobust ei lasta maha nagu vanasti, kuid enamasti tähendab see siiski surmaotsust. Looduses muutuvad vigastatud loomad koheselt heaks saagiks.

Mõnikord proovivad omanikud teha siiski kõik, et hobust päästa. Paljud hobused ei parane iial, sest siin võivad rolli mängida näiteks rahapuudus, paranemiseks kuluv aeg, hobuse anatoomia või käitumisharjumused.

Kui vigastus ei ole väga tõsine ja tegu on noore või väikese hobusega, võib paranemine olla võimalik. Murtud jalaga varss paraneb kergemini, kuna ta on veel kerge ning kasvab edasi. Luumurrud saab jagada kaheks: nihketa ja nihkega luumurruks. Rohkem lootust andev variant on nihketa luumurd, mida kutsutakse ka mõraks.

Tõsisemad vigastused juhtuvad sageli võsitlustel, kui hobune suurel kiirusel kukub või komistab ning hobuste omavahelistes tülides. Lahtise luumurru korral võib haav lisaks mustusega täituda ja muutuda nakkusohtlikuks. Kui murd on tõesti väga hull, tuleb loom hukata, sest mõistlikku ravi ei ole olemas.

Hobuse jalgadele ei ole ette nähtud paranemist. Hobused on suured ja rasked loomad, kellel on kehamõõtmetega võrreldes küllaltki väikesed jalad. Kui üks murdub, on teistel jagadel väga keeruline raskusega toime tulla. Isegi pärast edukat haige jala operatsiooni on võimalus, et mõne aja möödudes liigub asi siiski halvemuse poole. Suured luud paranevad väga kaua!

Hobusetele ei meeldi ühe koha peal olla, neile meeldib joosta. Järelikult on väga raske tagada, et ei tekiks uusi vigastusi. Tallis võib hakata igav või ajab mõni asi närvi ja nii juhtubki, et hobune püüab end liigutada.

Üks võimalus on hobune ülesse riputada, kuid paljud loomad ei talu seda ning siit saavad enamasti alguse uued probleemid. Vigastatud jalg vajab ka mingil määral koormust ning loomal võivad hakata tekkima lamatised ja muidugi on ebamugavustunne suhteliselt tõenäoline. Tervetel jalgadel võib koormuse ebaühtlase jaotuse korral isegi laminiit tekkida.

Iga luumurd on valus. Enamasti aitavad valuvaigistid, aga neid on raske anda. Liiga vähe valuvaigisteid tähendab piinlemist, kuid liiga palju tekitab jällegi tunde, et kõik on korras ja hobune võib tahta ringi joosta.

Sageli on ainus inimlik lahendus halastussurm ning sellega tuleb leppida ka kõige suuremal hobusesõbral. Luumurru korral on paranemine kahjuks pigem erand, kui reegel.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: kerstin2121
16. November 2009
nii juhtus ka eest esiratsu Palladiumiga.. Őnnetu
thumb
Kommentaari lisas: omahobu123
25. Oktoober 2009
tunnen neile kõigile kaasa
thumb
Kommentaari lisas: anna224
06. Oktoober 2009
minul on väga kahju
thumb
Kommentaari lisas: hobune6
02. Oktoober 2009
kahju kõigist omanikest kes on oma hobuse sellel viisil kaotanud Őnnetu
thumb
Kommentaari lisas: Rubens
02. Oktoober 2009
Tõesti õudne aga ka kurb
thumb
Kommentaari lisas: hobune11
02. Oktoober 2009
Jah ! Kurb jah .........
thumb
Kommentaari lisas: Liisu11
02. Oktoober 2009
Nii õudne . Ja kurb kaa .. Őnnetu
Rohkem sarnasel teemal
Kui hobune ei seisa paigalMaastikul võib sageli ette tulla, et ratsanik kukub või peab muul põhjusel hobuse seljast korraks alla tulema...
Saun hobustelePikalaineliste infrapunakiirte teraapia aitab rakendada looduse ravivat toimet ilma ravimite või kemikaalideta...