Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Mis on kompkabi? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Mis on kompkabi?(0)
01.02.2010 21:16
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Kompkabja näol on tegemist kabja dorsopalmaarse ebasümmeetriaga, mida iseloomustab ’lühike varvas-kõrge päkk’. Sellist tüüpi kompkabi võib tekkida jalal, millele hobune näiteks haiguse tõttu pole mingi perioodi jooksul toetanud. Sel juhul võib kompkapja lugeda ajutiseks nähtuseks ning seis paraneb peale läbimõeldud ja korrektset värkimist ning treeningut.

Tõsisem kompkabja vorm tekib varba süvapainutaja lihase kõõluse lühenemise tagajärjel. Süvapainutaja kõõlus kinnitub kabjaluule, mistõttu põhjustab selle lühenemine kabjaluu väärarengut.

Kompkabi tekib enamasti ühel, kuid ka mõlemal jalal ning peaaegu alati esijalgadel. Tekib tavaliselt peale varsa kuuendat elukuud, harvem on juba kaasa sündinud. Kompkabi võib olla nii geneetiline defekt kui ka toitainete puudusest või üleküllusest tekkinud väärareng. Vanematel hobustel võib tekkida ka trauma tagajärjel. Ei ole teada, mis täpselt kabja süvapainutaja kõõluse lühenemise põhjuseks on, kuid kõõluse lühenedes „tõmmatakse“ kabja päka osa „maast ülesse“, mistõttu on päkal kalduvus kasvada varbast kiiremini ning kõrgeks. Sealjuures, liigub kabja raskuskese varbaossa, põhjustades selle liigset kulumist.

Tavaliselt on kompkabjalisel hobusel valus. Ta püüab valu leevendada kompkabjalisele jalale mitte toetumisega. Professionaalse hooleta süveneb kompkabi sellisel juhul veelgi.

Kompkabja ravi on kindlasti koostöö hobuseomaniku, veterinaari ja sepa vahel! Oluline on, et inimesed oleksid teadlikud selles, mis nad teevad, et mitte oma tegevusega hobuse olukorda veel halvemaks muuta. Ideaalne oleks röntgenpildi tegemine haigest jalast, et näha luude asetust ning määrata nende deformatsiooni astet. Suurt rõhku tuleb panna hobuse regulaarsele ja korrapärasele värkimisele ehk kapjade lõikamisele. Tihti kasutatakse ka ravirautust ehk spetsiaalselt kompkabjaliste hobuste jaoks mõeldud rautamise viisi. Oluline osa ravi juures on hobuse treeningul. Kui hobune ei liigu, ei lange kõõlustele piisavat koormust ning viimased ei saa normaalselt areneda. Raskemate kompabja juhtumite raviks kasutatakse ka meil vähe levinud kirurgilist ravi. Lühidalt, varba süvapainutaja kõõluse pikendamiseks tehakse sellesse sisselõige.

Kasvueas hobuste õigeaegne ravi on enamasti tulemuslik. Samuti on oluline kompkabja tekke ennetamine. Sealjuures tuleks jälgida varssade kasvamist, tagada neile õige ja tasakaalustatud toitumine, piisav ruum ja võimalused liikumiseks, ühtlasi hoiduda varsa liigsest boksis hoidmisest. Vanemate hobustega on ravi pikaajalisem ja komplitseeritum, keskendutakse looma seisundi leevendamisele. Täiskasvanud hobuste täielik paranemine on vähem tõenäoline kui varssade.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Hobused ja koerad omavahelInimesel võib olla mitu parimat sõpra, näiteks koer ja hobune...
Täkud ja kontrollHobused on üldiselt imelised loomad, kes naudivad inimeste seltskonda, kuid täkud võivad olla vägagi ohtlikud...