Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Miks hobused köhivad? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Miks hobused köhivad?(0)
10.09.2009 19:49
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuseköha võib olla kurnav omanikule ja raske veterinaarile ravimiseks. Enamasti on hobused allergilised tallis olevale tolmule või õietolmule. Samuti võib tegemist olla viirusliku infektsiooniga, millest vabanemine võtab aega. Sageli ei aita ka antibiootikumid.

Köha põhjuseid on erinevaid:

Võõrad objektid võivad sattuda hobuse neelu või hingetorru. Hobune ärritub, aga enamasti köhast piisab, et neist vabaneda. Kõige tõenäolisemalt on tegemist heina või põhuga.

Leidub ka mitmed hingamisteede viiruseid ning bakateriaalseid infektsioone. Halvemal juhul võib bakteriaalse infektsiooniga kaasneda ohtlik kopsupõletik. Mõnikord ei allu järjepidev köha sellelgi juhul antibiootikumidele. Lisaks võib tegemist olla isegi kopsuparasiitidega.

Kui hobune hakkab köhima pärast pingelist treeningut, tuleks veenduda, et tal ei ole hingetorus verd. Enamasti on rohkem ohus galoppeerivad loomad. Samuti vaevavad nii mõndagi hobust ka ülemiste hingamisteede probleemid, aga siis peaks köha kõrval teisi sümptome olema.

Kas köha ilmneb söötmisel, treeningul, pärast füüsilist pingutust või täiesti suvalistel hetkedel? Sobiva ravi leidmiseks tuleb kindlasti enne kindlaks teha, mis on just konkreetse looma köha põhjus. See tähendab muidugi seda, et veterinaari külastuskäik on rangelt soovituslik. Tasuks jälgida ka teisi loomi, kes köhiva isendiga kokkku puutunud on.

Raviprogramm võib endas hõlmata lihtsalt ravimeid, kuid ka kirurgilist sekkumist. Mõnikord ei saa hobune täitsa terveks, aga tema seisukord võib paraneda. Ehk annab köhatekitajatest teatud abinõudega vabaneda.

Ei tasu hobust hoida tallis, kus ei toimu normaalset õhuvahetust. Ammoniaak, mis saab alguse uriinist läbi imbunud saepurust, võib hingamisteid ärritada. Ei tohiks sööta hallitanud või tolmust heina! Hobuseid annab ka vaksineeirda. Viimane küll ei võta haigestumise riski ära, kuid vähendab kindlasti selle võimalikke tagajärgi.

Pärast sõitu tuleb veenduda, et hobusel on soe. Muidugi on oluline ka see, et halva ilma korral oleks loomal alati võimalik sooja saada. Kui hobune puutub eeslitega kokku, siis ei tohi ussikuuri tegemata jätta. Tegelikult peab ussikuur nagunii alati tehtud olema.

Vältida tasub stressi ja võimalust, et hobune uuesti nakatuks. Palju annab hobusega tegelejal endal ära teha. Kui hobusel reaalselt veel midagi viga ei ole, tuleb ikkagi ettevaalik olla.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Hobused ja ujumineKindlasti tundub hobusele ujumisvõimaluste tutvustamine põneva ideena, kuid seda ei saa mõtlematult teha...
Täkud ja kontrollHobused on üldiselt imelised loomad, kes naudivad inimeste seltskonda, kuid täkud võivad olla vägagi ohtlikud...