Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Mida siiski ei peaks hobusele õpetama? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Mida siiski ei peaks hobusele õpetama?(3)
21.04.2010 21:27
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobused õpivad üllatavalt kiiresti. Kui nad avastavad, et nende käitumine toob kaasa kiituse või toidupala, siis nad kordavad antud tegevust uute tunnustuste ootuses järjekindlalt. Loomulikult kujunevad hobustel kiiresti välja ka halvad või ohtlikud harjumused siis, kui ratsanik ei suuda hobuse üle kontrolli omada. Mis saab siis, kui ratsanik õpetab hobusele teadmatusest midagi ohtlikku ja kiidab veel takka?

Paljud hobused õpivad isegi iseseisvalt ära talli uste avamise kunsti. Kuidas saab küll hobust kiita seetõttu, et ta üritab end nii toimides ohtu panna? Kui hobune on tallis, ei ole üldiselt ohtu. Kui hobune on ootamatult tallist välja pääsenud, siis võib ohtu leida igalt poolt. Iga omaniku kohustus on veenduda, et tema hobune oleks turvaliselt tallis ja ei suudaks sealt lihtsalt omal soovil jalga lasta.

Inimestega mängimise õpetamine on kohe kindlasti halb idee. Isegi siis, kui seda õpetatakse varsale, sest varss saab peagi vanemaks ning kasvab suuremaks. Ükski hobune ei tohiks inimeste läheduses isegi mitte mänguliselt lüüa või hammustada, sest siis ei ole inimesel looma üle kontrolli ning tulemus võib küllaltki kurb olla.

Hobusel ei tohiks maastikult täiel kiirusel kodu poole joosta lubada. Paljudele ratsanikele meeldib kiirus ja paljud hobused lisavad kodu poole liikudes kiirust. Kui ratsanik lubab antud harjumusel süveneda ja kiidab kodu poole galopeerimist takka, siis võib tulemuseks olla hobune, kes alati tormab galopeerides koju ka siis, kui näiteks teeolud seda tegelikult ei luba.

Kui taolise hobusega ratsutab ratsanik, kellel ei ole kõige rohkem kogemusi, siis inimene lihtsalt ei suudagi midagi ette võtta ning kontrollimatu hobusega suurel kiirusel sõita on kindlasti kohe väga ohtlik.

Tagajalgadele tõusmine on samuti ohtlik harjumus. Samas tahavad paljud ratsanikud jällegi, et nende hobune tagajalgadele tõuseks, sest seda on tore teistele demostreerida. Aga kas see tegevus on rohkem väärt, kui üleüldine ohutus?


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: mariete
24. Aprill 2010
Kodu poole kihutamine pole hea, kui seda iga kord teha. Kindlasti ei hakka hobune iseseisvalt seda tegema, kui just ei lubata.Tagajalgadele tõusmine on ka osa haute ecole'i elemtidest. Kui tavaline ratsanik, kes on ka küllalt proffessionaalne ja kellel on hobustega kogemusi, õpetab hobusele nt tagajalgadele tõusmist, ei näe ma selles midagi halba, kui hobusele seda nii õpetada, et ta seda vaid kindla märguande peale teeks, mitte iga ratsanikuga.
thumb
Kommentaari lisas: HkaisaH
22. Aprill 2010
Hobusega vƵib kĆ¼ll mƤngida ! ega kƵik hobused ei lƶƶ takka Ć¼les halvaga . Paljud teevad seda mƤnguhoos ja nad vaatavad et inimene pihta ei saaks !
thumb
Kommentaari lisas: hobuhuviline
21. Aprill 2010
Siinkohal vaidleksin küll vastu! Mul on 9-aastane mära, kelle ostsin 2-selt. Kuna ta oli mul üksi, olin mina tema kari ja me mängisime koos. Mängime alati, kui tal pole parajasti hobusest kaaslasi. Kui hobust on koheldud sõrbalikult, rahulikult, kindlakäeliselt ja lugupidavalt, siis ei juhtu ka mängides midagi halba. Ta jookseb ümber minu, lööb takka üles. Kuid need löögid pole minu pihta sihitud. Muidugi peab omama pikka hobustega tegelemist kogemust ja oskust tema kehakeelt lugeda. Nii mõnigi kõrvaltvaataja on vahest küsinud, et kas ta sulle kabjaga pähe ei löö, kui ta mu kõrval kahel jalal kõnnib. Muidugi peab olema tähelepanelik ja ettevaatlik, loomaga päevast päeva koos olema. Nii et algajatele ja ainult tunnikese päevas trennis käijatele ei soovita! Samas on hobusega mängimine võrratu elamus!
Rohkem sarnasel teemal
Hea vorm ja selle mõju ratsutamiseleArvatavasti ei vaidle keegi vastu, et parem vorm aitab olla ka parem ratsanik...
Millal osta hobust?Sügis on populaarne aastaaeg hobuse ostmiseks ja seda juba vanadest aegadest...