Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Märade paaritamine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Märade paaritamine(0)
21.09.2009 22:22
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuse omanike jaoks on mära paaritamise idee sageli köitev. Huvitavaks teeb asja just see, kas tulevane loom on ema sarnane või isegi paremate omadustega. Enne otsuse vastuvõtmist tuleb selgeks teha põhitõed paaritamise, varsa ilmale tuleku ja edasise arengu kohta. Enamasti mõistetakse, et kohati tuleb palju vaeva näha.

Märade paaritumisaeg jõub kätte kevadel, mil päevad on juba piisavalt valged. Kui tallis rohkem kunstlikku valgust kasutada, on võimalik seda varem esile kutsuda. Ideaalne aeg varsa sünniks jääb mai ja juuli vahele, sest siis kasvab karjamaadel lopsakas rohi. Mära kannab varssa enamasti 11 kuud või siis umbes 340 päeva. Seega on parim aeg paaritamiseks juunist augustini.

Varsa eest hoolitsemine tähendab tingimata lisatööd. Näiteks siis, kui varss on ema piima tarbimise lõpetanud, tuleb omanikul tagada see, et noor loom saaks vajalikud toitained kätte. Tõupuhta varsa korral on muidugi võimalik rahagi teenida, aga muul juhul ei ole eriti suur majanduslik kasu kõige tõenäolisem. Õnneks on mõni inimene rahul ka siis, kui ta saab enam-vähem kuludaga nulli ning tervel märal on elurõõmus varss.

Kunagi ei tea ette, mis varsast tulevikus tuleb. Niisama paaritatud mära täkkvarsast ei pruugi saada edukat täkku ja enamasti ei saagi. Hea järglase saamiseks peavad eelkõige olemas olema head geneetilised eeldused.

Seejärel on kindlasti tähtis mära eest hoolitsemine tiinuse ajal. Samas ei tohi unustada, et kõik lootused ja ootused võivad lihtsasti õhku lennata. Iga omanik tahab parimat, aga tegelikult võib tiinuse või sünnituse ajal juhtuda peaaegu kõike ning tulemus ei ole kunagi täielikult ennustatav!

Märasid paaritatakse sageli üpris kõrge vanuseni. Seda muidugi juhul, kui mära on varemgi varssunud. Kõrges vanuses esimest korda varsa sünnitamine ei pruugi kahjuks kõige edukamalt minna. Suguküpseteks saavad nad umbes kaheksateistkümnendal kuul. Samas arenevad märad sel ajal veel ise edasi ja varsa kandmine võib nende kasvu takistada. Normaalne vanus paaritamiseks võiks ikka alata neljandast eluaastast.

Märade tiinusest on kohati raske aru saada, märke sellest hakkavad nad sageli näitama alles kolm kuud enne võimalikku sünnitusprotsessi. Veelgi keerulisem võib olla mõista, kui mära on eelnevalt järeltulija ilmale toonud.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Miks lõdvestus ikkagi nii tähtis on?Iga ratsanik, kes võtnud ratsutamistunde, on kindlasti kuulnud korduvalt sellist sõna nagu ''lõdvestus''...
Kas hobused õpivad ka iseseisvalt?Kas hobused õpivad tõesti iseseisvalt ja seda vaid lihtsalt karjamaal olles...