Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Lumi ja hobused Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Lumi ja hobused(2)
18.12.2009 23:15
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
On levinud arvamus, et külmade ilmade saabudes joovad hobused vähem, sest lumi on ometigi hästi kättesaadav. Lumi on küll külm ja märg, kuid tegelikut ei sisalda lumi endas just kõige rohkem vett. Ka lume veeks sulatamine võtab hobuselt lisaenergiat, mida eelnevalt on talle andnud toit.

Vanasti ehk tõesti usuti, et hobustele piisab veevajaduse rahuldamiseks ka ainult lumest, kuid kahjuks või õnneks sellest tegelikult ei piisa ning puhas, värske ja jääst vaba vesi peaks alati saadaval olema. Lumi on küll veest tehtud, kuid ta ei suuda vett täielikult asendada.

Kui vesi on loomade jaoks saadaval, siis võivad nad ikkagi vahel lisaks lund süüa ja see ei tohiks sellisel juhul midagi halba teha. Samas on alati olemas võimalus, et lume söömisel on ka konkreetne põhjus, mis sunnib hobuseid sel viisil toimetama.

Äkki eelistavad hobused lihtsalt lund veele, mis ei ole eriti puhas? Äkki viitab see sellele, et omaniku arvates puhas vesi ei olegi tegelikult nii puhas ja hea looma tervislikule seisundile? Äkki peaks sellisel juhul paluma spetsialistil hobusele antava vee seisukord üle hinnata? Äkki unustas omanik lihtsalt ära, et vee peal oleva jää lõhkumisest ei piisa, sest jää tuleb kiiresti tagasi ning hobusel ei ole enam võimalik juua?

Üldiselt hobustele meeldib lumi ja esimene lumi tekitab neis ikka natuke positiivset ärevust. Samas kaasneb lume saabumisega ka ebameeldivusi. Lume all võivad peidus olla nähtamatud augud, hobused võivad libastuda ning lisaks on võimalus, et hobuste ärevusseisund tungib liiga esile ja muutub seetõttu segavaks faktoriks.

Kui hobuse kabjad on lume eest kaitsmata, siis võib see ära rikkuda kogu lõbu, mida lumi üldse pakkuda suudab. Kapju tuleks puhastada ka pärast sõitu, sest ka parimad kaitsevahendid ei pruugi pakkuda täielikku kaitset.

Lumel võib ka ratsaniku jaoks ebameeldivaid üllatusi olla, sest lumi võib ratsanikku pimestada. Tühi, sile ja lumega kaetud maastik võib päikesepaisteliste ilmadega tõesti ohtlikuks muutuda.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Katsu
21. Detsember 2009
hmm...minu kogemus hetkel on selline....kui olid külmad ilmad ja lund polnud, siis nad jõid kuni 30 liitrit päevas (viisin pangega, mitte jääkülma vett)...lume tulekuga ei ole joomus väga märgatavalt vähenenud....ma arvan, et jääkülma vett jooksid nad tunduvalt vähem ning maitseksid lund meelsamini.
thumb
Kommentaari lisas: merxi
19. Detsember 2009
Mitte inimesed ainult ei arva, et hobused joovad lumega vähem, vaid see on praktiline kogemus Pilgutab silma
Rohkem sarnasel teemal
Milline on õige treeningfilosoofia?Erinevad raamatud ja artiklid võivad tekitada tunde, et kõik on pea peale pööratud ja peagi enam täpselt ei teagi, millesse uskuda...