Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Külmateraapia hobustele Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Külmateraapia hobustele(0)
21.11.2009 23:27
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Isegi parimatel hobustel juhtub jalavigastusi väga ebasobivatel aegadel. Hobused võivad võistlustel närvis olla ning komistada, hobune võib karjamaal üksinda olleski liiga hoogu sattuda. Komistamine on loomulikult võimalik ka lihtsalt rahulikult maastikul sõites, mõnikord piisab selleks väikesest kivist või puuoksastki. Külmateraapia võib taolistes olukordades vägagi häid tulemusi anda ja kiiret paranemist soodustada.

Külmateraapia seisneb tegelikult vägagi lihtsal põhimõttel- jää kasutamisel. Kuna jää on külm, siis ei lase see verel enam nii suures koguses vigastatud kohta voolata. Vähenenud verevoolu tulemusena on ka paistetus väiksem ning arvatavasti ei teki suurt põletikku. Lisaks aitab jää kasutamine vähendada valu. Jää abiga on tõesti võimalik saavutada kiireid ning efektiivseid tulemusi.

Samas ei tohi unustada ka fakti, et jääd tuleks kasutada vahetult pärast õnnetust. Kui on möödunud 48 tundi ja rohkem, ei pruugi jää efekt enam eriti märkimisväärne olla. Liiga tugevasti ümber hobuse jala pandud jääkotike võib olla ohtlik, sest veri peab siiski saama vabalt ringelda.

Liiga kauaks ei tasuks jääd samuti jalale jätta, sest nii võib kahjustada hobuse nahka ja selle all olevat kudet. Jääd võiks vigastatud koha peal hoida kuskil viis minutit ja siis tuleks sellel kohal umbes viisteist minutit puhata lasta ning antud tsüklit võib korrata mitu korda. Tavaliselt tehakse seda kuni paistetus on alanenud.

Veterinaari abi võib suure tõenäosusega vaja minna, kui ilmnevad järgmised nähtused: vigastus on väga ulatuslik, hobune saab vaevu liikuda, tegemist on lahtise haavaga, vigastatud ala on küllaltki kuum ja jää ei anna erilist tulemust paistetuse alandamisel, hobusel on palavik, hobune keeldub söömast või valu tundub küllaltki tõsine.

Mõned hobused on siiski külmale väga tundlikud. Ehk on targem panna jää enne jalale asetamist näiteks riide sisse. Lahtine haav tuleks loomulikult sidemega katte enne, kui lisatakse jää.

Loovat mõtlemist ei tasu samuti ära unustada. Kui jääd ei ole hetkel käepärast, siis peaks edukalt aitama ka külm vesi või isegi lumi.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kui hobune ei taha kaaslaste juurest lahkudaSageli esineb probleeme hobuse karjast eemale saamisel...
Mis on kompkabi?Kompkabja näol on tegemist kabja dorsopalmaarse ebasümmeetriaga, mida iseloomustab ’lühike varvas-kõrge päkk’...