Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Kuidas vajaduse tekkides hobuse seljast ära saada? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Kuidas vajaduse tekkides hobuse seljast ära saada?(0)
10.10.2009 22:26
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Enamasti kulutatakse palju aega hobuse seljas püsimise õppimiseks. Mõnes situatsioonis on targem vabatahtlikult alla tulla enne, kui enam valida ei anta. Loomulikult juhtub seda harva ja suurte vahedega, kuid kursis tasub alati olla!

Enne hädaolukorras hobuse seljast maha tulema õppimist, tasub selgeks teha, kuidas tavaolukorras ohutult hobusele selga saada ja sealt ka maha tulla. Oluline on mõlemat osata nii vasakult, kui ka paremalt küljelt. Eriolukorras ei pruugi olla võimalik kasutada traditsioonilist varianti- vasakut poolt.

Tark tegu oleks kukkumise selgeks saamine. Kui keegi tahab heaks ratsanikuks saada, siis varem või hiljem tasub hakata seda õppima läbi praktika. Siin aga tuleb mängu see takistus, et ei taheta haiget saada ja mõeldakse, et kukkumist juhtub väga harva ja enamasti ikka teistega.

Noori ratsanikke peetakse sageli paremateks kukkujateks. Põhjus võib olla natuke suuremas paindlikkuses ja minimaalses hirmutundes. Millegi pärast on ikka nii, et mida vanemaks, seda ettevaatlikumaks.

Kui üle saada esmasest kukkumishirmust ja õppida ennast loomast eemale veeretama, on ka edaspidine ebakindlus eelnevaga võrreldes vähemalt poole väiksem. Rahulik inimene suudab ka kriisisituatsioonis lähtuda sellest, mis antud hetkel kõige kasulikum. Hädaolukorras on just oskus kukkuda tähtis. Nii ei kuku ratsanik suure tõenäosusega vähemalt pea peale.

Hobuse selga jäämine on enamasti oluline ja kõige loomulikum tegutsemisjuhis ratsutamisel. Kui ratsanik kaotab täielikult taskaalu, ei suuda enam hobust üldse kontrollida ja ei taha samas temaga kaasa minna, siis on targem jätta vana arusaam maha ja kiiresti ümber kohaneda. Näiteks kiirteele tormava kontrollimatu hobuse seljas olemine on kindlasti ohtlikum, kui sealt oskuslikult ära tulemine.

Kukkumine ei pea tähendama sõna ostseses mõttes hobuse seljast lendamist. Alustuseks oleks mõstlik jalustest vabaneda, et vältida takerdumist. Siis võiks ettepoole kummarduda ning hobuse kaelast kinni võtta, samal ajal ratsmetest hoides. Mõlemaid jalgu tasub enne sirutada ja alles siis parem jalg üle looma selja tuua ning ise maha libiseda. Ei tohi unustada ka põlvede kõverdamist! Seejärel on mõistlik paar sammu hobusega kaasa joosta ja otsustada, kas ratsmetest lahti lasta või üritada teda peatada.

Iga situatsioon on erinev, ratsanikud peaksid käituma vastavalt teadmistele ja konkreetsele olukorrale. Ei ole kindlat reeglit, et mingil kindlal hetkel tuleb just täpselt nii kukkuda või üritada selga jääda. Ei ole ka reeglit, mis ütleks, millal peaks ratsmetest kindlasti lahti laskma. Loeb tunnetus ja kogemused.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Sadula põhjustatud valulikkuse vältimineMida teha ratsutamisel tekkinud hõõrumise, ärrituse ja marrastuste korral...
Tallis töötamineEi ole lihtne töötada ja samal ajal ka koolis hästi hakkama saada...