Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Kuidas hobuse seljast kukkudes võimalikult terveks jääda? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Kuidas hobuse seljast kukkudes võimalikult terveks jääda?(2)
25.08.2009 17:42
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuse seljast kukkumise tagajärjed võivad olla kas lihtsalt piinlikud või siis hoopis väga tõsised. Õnneks aitavad mõned abinõud vigastusi leevendada.

Esimene kaitse on loomulikult kiiver, mis aitab vältida peatraumasid.

Ratsutada tasub koos sõbaraga, kes saab vajadusel ruttu aidata. Kui kaaslast ei ole, võiks vähemalt telefoni kaasas kanda.

Hobune võiks olla õpetatud nõnda, et ta ei torma ratsanikust kaugele, kui too peaks kukkuma.
Täis põiega ei tasu kunagi ratsutama minna. Kukkudes võib see isegi lõhkeda!

Riietuselgi on kindlasti oma roll. Turvavesti kasutamisele võiks mõelda näiteks hüppajad või maastikul sõitjad, aga ka kõik teised, kes selle vajalikkust tunnetavad. Hea oleks kanda silmatorkavaid värve, nii leiavad teised kannatada saanu kiiremini ülesse. Ideaalsel juhul muudetakse ka hobune ümbruskonnast kergesti eristatavaks.

Võimalik on kasutada turvajaluseid, mis kaitsevad jalga kinni jäämise eest. Samas ei tohi kunagi unustada kandade all hoidmist, sest ükski asi ei paku täielikku kaitset. Jalad tuleb potensiaalse ohu korral võimalikult ruttu jalustest vabaks saada.

Lõdvestus on oluline. Kindlale kukkumisele ei tasu vastupanu osutada. Pinges lihased ei lase kehal kukkudes lööki pehmendada.

Ratsmetest ei tohi üldjuhul karta lahti lasta. Seda on raske teha, kui muretsetakse hobuse ohtu sattumise pärast. Kuid nõnda tekib võimalus, et hobune lohistab ratsanikku edasi. Äkki sõber saab siiski looma kinni püüda? Pärast kukkumist tasub end hobusest kaugemale veeretada.

Eemal olles tuleks iga kehaosa, mis võis kannatada saada, ükshaaval ning aeglaselt liigutada. Valu korral tasub rahulikult kuni abi saamiseni maas lebada. Mõnikord on tark siiski koheselt ülesse tõusta ja peagi sadulasse tagasi hüpata, kuid selle peab iga ratsanik vastavalt olukorrale ise ära jagama.

Kui kõik korras, võiks hobusega natuke aega jalutada. Nii saab veenduda, et vigastusi tõesti ei ole ja on aega ka rahunemiseks. Seejärel võiks välja mõelda, mis kukkumise põhjustas. Ainult nii saab vigadest õppida! Pärast tõsisemat kukkumist tasub uus kiiver muretseda, isegi kui vana näeb täitsa terve välja.

Hobune ei ole tavaliselt ratsanikku kukkumises süüdi. Järelikult ei tasu looma karistada! Isegi kui ta on midagi valesti teinud, ei pruugi see enam meeleski olla.
Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: palladion
06. Detsember 2010
täitsa õige jutt,olen ise tuhat korda kukkunud kuid kordagi pole isegi valus olnud sest räägivad,et ma oskankukkuda.
thumb
Kommentaari lisas: hobune
27. August 2009
tõsi jutt ma pole küll ise läbi eland aga ma tean küllmu sõbranna on selle läbi eland
Rohkem sarnasel teemal
Hobuste treenimisestÜhe arvates aitab üks, teise arvates teine...
Kuidas valmistuda hobuse saabumiseks?Esiteks tasub ette valmistada hobuse peatumispaik...