Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Kas tall või karjamaa? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Kas tall või karjamaa?(2)
08.10.2009 22:33
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuste lageda taeva all viibimine on kõige loomulikum viis. Sellel on palju positiivseid külgi, kuid leidub ka negatiivset. Järelikult tasub hoolikalt kaaluda, kas hoida hobust sise- või välitingimustes.

Positiivne:

Karjamaal on loomadel vaba juurdepääs värskele õhule, liigutamisvõimalustele ning olenevalt aastaajast päikselegi. Nad saavad üksteisega suhelda ning nautida kõike, mida väljas elamine ning karjaelu pakkuda võivad.

Olenevalt hobusetõust ja karjamaa kvaliteedist, võivad paljud loomad enamiku toiduvajadusest seal rahuldatud saada. Samuti omavad väljas elavad hobuseid mentaalseid ja emotsionaalseid eeliseid teiste liigikaaslaste ees. Nad on sageli tahtejõulisemad, rahulolevamad ja enamasti ka füüsiliselt vastupidavamad ja seeläbi kohati sadulaski paremini kontrollitavad.

Inimesele tähendab väljas elav hobune vähem kohustusi. Nii ei ole vaja iga päev või mitu korda päevas talli puhastada.

Negatiivne:

Mõnes kohas ei ole sobivat ala, et hobuseid väljas pidada. Ebasobivus algab juba liiga vähesest rohuhulgast. Viimane näitab ära, kui palju maad loomadel ikkagi vaja läheb. Ideeaalsel juhul on loomade pidamiseks kaks karjamaad. Kui üks on liiga kurnatud, saavad loomad selle taastumiseks kuluva aja mujal veeta.

Potensiaalne vigastusteoht oleks kindlasti väiksem tallis, kui peaaegu vabas looduses. Mõnikord esineb karjas natuke vägivalda hetkel, mil karjaliider ei ole end veel kehtestanud, aga üritab seda iga hinna eest teha. Väga ilus hobune, kelle peamine väärtus seisnebki tema välimuses, peaks paljude arvates siiski enamuse ajast tallis viibima.

Karjamaalt on hobuseid raskem kätte saada ja nad võivad muutuda väga mustadeks. Seetõttu tuleb endale teadvustada, et nii läheb rohkem aega nende puhastamisel ja ratsutamiseks valmis seadmisel.

Teiste seltsis elavad hobused hakkavad lugu pidama oma karjast ja võivad eemal olles muutuda ebakindlamaks. Nõnda ei ole neid ainult keerulisem püüda, ka ratsutamisel võib ette tulla probleeme, kui hobusel on mõttes iga hinna eest karja juurde tagasi pääseda.

Lisaks on raske kontrollida hobuste kaalu. Mõned neist ei suuda ahvatlusele vastu panna ning söövad end liiga paksudeks. Eriti raske on loomadel tavaliselt lopsakal alal elada ja samas vormi säilitada. See võib omakorda viidata hobuste sisetingimustesse toomise vajadusele.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: hobuhuviline
23. Märts 2010
Väide, et väljas on hobuseid pidada lihtsam kui tallis ei vasta minu meelest küll tõele. Rohelise peal pidades on kindlasti eriti kevadel vaja hobustele anda veel lisaks kuiva heina ning piirata nende karjamaal ülesöömist vahepeal mingisse väiksemasse aeda kinni pannes. Samuti tuleb jälgida, kas nad piisavalt liiguvad, vajadusel neid jooksutada. Ikka sellesama ülekaalu mittetekkimiseks! Karjas ei esine vägivalda, see on hobuste loomulik käitumine et nad karjasiseselt hierarhia paika panevad. Samas võib selle paikapanemise käigus keegi vigastada saada, seda tuleb kogu aeg jälgida! Hobuse kättesaamine karjamaal aga oleneb väga suures osas nendega tegelevate inimeste käitumisest, pisut ka sellest, kuidas hobuseid on varem koheldud. Usaldav loom, kellele kunagi pole liiga tehtud või temalt liiga palju nõutud, ei jookse inimese eest ära! Kahjuks on hobuste seas liigagi palju väärkoheldud loomi! Ratsutamisel ei teki probleeme, kui minna kahe hobusega, enamasti on karjas igal hobusel oma sõber, kellega ta kõige paremini läbi saab. Niisiis, kuigi raskem , on hobustele võimaldatud kajamaal olemine siiski nende loomulik olek ja ainult kartuses, et mul on ilus hobune, seda temalt küll mitte mingil juhul ära võtta ei tohiks tema heaoluga arvestades. Ainult tippspordi hobustega on teine lugu, aga ka seal annab ju palju ära teha - rohelise peale saab kindlasse aeda teiste nägemisulatusse panna ka tipphobuse, kes kindlasti seda olemist palju rohkem naudib kui pikki tunde tallis konutades ja boksi seina vahtides ning värskesse õhku ainult karuselli saades.
thumb
Kommentaari lisas: LEMMIKHOBUNE45
29. Oktoober 2009
soovitan kõigil lugeda
Rohkem sarnasel teemal
Hobuse soosingAustus on märk, et hobune võtab inimest liidrina...