Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Kas hobused eristavad värve? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Kas hobused eristavad värve?(0)
16.11.2009 16:27
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Sageli arutletakse selle üle, et mida hobused siis ikka näevad või ei näe. Alguses uuriti seda suhteliselt vähe, sest arvatavasti ei olnud hobustega just kõige kergem koostööd teha. Alates 90ndate algusest olukord natuke siiski natuke paranes. Siis hakati tegema tööd selle nimel, et teadmatust vähendada!

Hobuse silma võrkkesta taga on palju erinevaid valgusretseptorrakke- kepikesi ja kolvikesi. Kepikesed ehk kepprakud on tundlikumad halvemates valgustingimustes ja kuna neid on hobustel palju, siis hobused näevad üldiselt pimedas päris hästi!

Kolvikesed ehk koonusrakud, aitavad värvusi näha, kuid nad vajavad efektiivseks toimiseks rohkem valgust. Kepikeste ja kolvikeste koostöös on nägemine võimalik. Kui hobune ei näe pimedas üldse, siis arvatavasti on tal suur puudus kepprakkudest.

Kas hobune suudab värve eristada või on see müüt? Faktiks võib pidada seda, et suudab piiratult, aga ka mitte kõiki värve. Kolvikesed peaksid ideepoolest olema suutelised eristama igat põhilist värvi ja kõikide värvide nägemiseks ongi vaja, et nad sellega hakkama saaksid. Inimeste kolvikesed on tundlikud sinisele, rohelisele ning punasele. Kollane saadakse punase ja rohelise koosmõjul.

Tuleb välja, et hobuste kolvikesed on tundlikud vaid sinisele ja punasele valgusele. Seetõttu võib öelda, et nad ei näegi rohelist värvi. Iga roheline asi paistab neile arvatavasti hallikana. Mõnikord ka halli ning pruuni värvuse seguna. Sinise, punase, oran˛i ja kollase heledamad varjundid võivad samuti olla nende jaoks hallikad. Ehk siis kõige paremini musta ning valge kõrval eristavad hobused punast ja sinist!

Hobustel võib ka maastikul või võistlustel ette tulla probleeme, sest nad ei pruugi täpselt mõista eesseisvat objekti!

Kunagi tehti ka üks huvitav katse, mille tulemused on kohati ka antud artikli tõestuseks:

Hobused pidid erineva värviga paneele lükkama. 200 kaste järel suutis hobune punase paneeli üle halli lükata. 430 katset läks selleks, et hobune lükkaks sinise paneeli üle halli. Kuid isegi pärast 1400 korda ei suutnud loom rohelise ning halli vahel valida!

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kas teki kandmine on hobusele kasulik ja vajalik?Looduses on hobused harjunud edukalt toime tulema temperatuurimuutustega, mis on seotud aastaaegade vaheldumisega...
Hobuse maailmapildi laiendamineEnd hästi tundev hobune on kasulik igale ratsanikule...