Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hoiatus! Pettused hobuste müügis Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hoiatus! Pettused hobuste müügis(2)
05.10.2009 21:04
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Välismaistes hobuse ostule ning müügile keskendunud keskkondades koguvad populaarsust erinevad pettusskeemid. Ma pole kuulnud, et Eestis midagi sarnast tehtud oleks, kuid parem karta kui kahetseda – samuti on seda oluline meeles pidada ostes hobust välismaistest portaalidest. Müüja võib sinuga ka ise kontakteeruda, kas e-maili, telefoni või isegi hobune.ee erasõnumi teel.

Kõige klassikalisem pettuse skeem on, et müüki pannakse väga ilus hobune mõistliku hinnaga. Kui kontakteeruda müüjaga tuleb välja, et hobune on veel täiesti saadaval. Sa ei suuda oma õnne uskuda! Kuna tegemist on tõesti suurepärase loomaga, lämmatab entusiasm kaine mõtlemise, sa saadad inimesele raha ning ei näe hobust ega väidetavat müüjat kunagi.

Ilmselt on kõik kokku puutunud nn „Nigeeria pettusega“, kus Teiega võtab e-maili teel ühendust just hiiglasliku päranduse saanud inimene, kes soovib seda maksuameti eest varjata ning just sina saad teda aidata. Lugu võib olla erinev, kuid lõppkokkuvõte on sama – sa pead petisele raha saatma, millest ka ilma jääd. Hobustega osatakse seda aga vähem oodata.

Ma võin tutvustada kõige tavalisemaid skeeme, kuid tuleb kindalasti meelde jätta et vargad on väga kavalad ning pettused võivad varieeruda.

Nagu juba eelnevalt mainitud on kõige populaarsem pettuse moodus „võltsitud hobune“. Suure tõenäosusega on petis hobuse pildi lihtsalt internetist võtnud. Petis võib suga suhelda e-maili või isegi telefoni teel ning jätta endast mulje kui täiesti usaldusväärsest inimesest. Ta võib isegi olla hobusespetsialist! Kokkuvõttes on nende eesmärk, et sa kannaksid talle raha, ning ta on valmis kõigeks, et sa seda teeks.

Varga jaoks on kõige ideaalsem, kui sa kannad talle üle kogu summa, kuid ta võib nõustuda tehinguga, kus sa tasud kõigepealt poole summast ning pärast hobuse kättesaamist teise poole. Kõik toimub ilma, et sa oleks hobust kordagi näinud. Tasub meeles pidada, et suure tõenäosusega „müüb“ ta sama hobust korraga mitmele inimesele.

Teine võimalus on, et petis on nõus sulle hobuse enne saatma, kui sa talle maksad. Ta küsib sult kõigest mõni tuhat krooni transpordi või veterinaari kulude katteks. Seda raha ei näe sa enam kunagi. Kuigi see on leebem variant – ei tähenda see, et sellised tehingud oleksid riski väärt. Mõnel puhul võidakse hobust lausa tasuta, kõigest transpordikulude, eest pakkuda.

Kunagi ei tohiks osta hobust ilma, et sina, mõni su sõber või usaldusväärne veterinaar teda näinud oleks. Ka siis tasub olla ettevaatlik, et hobune, mis sulle saadetakse oleks kindlasti see, keda eelnevalt näidati. Uus-Meremaa tarbijakaitse saade „Fair Go“ (sarnane Eesti telesaatele „Kaua võib!“) tõi hiljuti vaatajate ette juhtumi, kus ostja sai auhinnatud poni asemel teise, väga kehvas seisus looma.
Hoiatavad signaalid, et kuulutuse puhul võib olla tegemist pettusega on:


  • Pakkumine on uskumatult hea

  • Keelekasutus kuulutuses on väga kehv. Enamasti õigekirja- ning grammatikavead või lausestruktuur, mis viitab, et kuulutus on tõlgitud mõnest teisest keelest kasutades näiteks Google Translate tööriista.

  • Väidetavaks müüjaks on tuntud tall või hobusekasvandus, kuid kontakt e-maili aadress on mõne tasuta teenusepakkuja juures. Seda ei saa kindlasti võtta kui rusikareeglit – paljud tallid kasutavadki ainult tasuta teenusepakkujaid. Siiski on see hoiatussignaal. Eraisikult hobust ostes ei tasu sellele üldse tähelepanu pöörata.

  • Kui sa esitad talle mõne küsimuse tuleb välja, et müüja ei tea hobustest peaaegu midagi. Kindlasti tuleks müüjaga telefonitsi suhelda, see eeldab, et ta vastab kohe. Saates spetsiifilised küsimused e-maili teel annab see petisele võimaluse vastuseid internetist otsida või mõne asjatundjaga konsulteerida.


Tegelikult on kaks asja, millega saad kindlustada oma turvalisuse tehingus: Ära osta kunagi hobust ilma, et teda näinud oleksid ning ära maksa kunagi täissummat enne, kui oled hobuse kätte saanud. Kui müüja on professionaal (ning olete sõlminud ostu-müügi lepingu) on ta sellega kindlasti nõus. Kui ta hakkab otsima vabandusi, miks antud tingimused talle ei sobi, tuleks tehing kohe katki jätta.


Toimetas: Martin

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Martin
07. Oktoober 2009
Täpselt sama öeldi ka siis, kui esimesed "Nigeeria spam" kirjad Eestisse jõudma hakkasid. Paraku on trend, et pettusskeemid jõuavad siia üsnagi edukalt. Osta.ees kasutatakse nii mõndagi neist (ilmselt mitte hobuste puhul), seega oht on täiesti reaalne. Kuna hobune.ee kõige kasutatavam ja külastatuim funktsoon on hobuste ost/müük, kuhu igaüks oma reklaami üles panna saab on Horseportals OÜ kohustuseks informeerida kliente võimalikest ohtudest. See artikkel täidabki seda rolli.
thumb
Kommentaari lisas: merxi
07. Oktoober 2009
Päris otsetõlget ei maksaks teha mingist välisartiklist. Eestiga pole sellel just eriti palju ühist Pilgutab silma
Rohkem sarnasel teemal
Arusaamatused treenerigaSageli tekib küsimusi, et miks treener nõuab esmapilgul kummalisena tunduvaid pisiasju...
Ohutuse tagamine ratsutamiselOhutusele tuleb kindlasti tähelepanu pöörata olenemata sellest, kas tegu on algaja ratsaniku päris esimese sõiduga või minnakse perega ühisele iga-aastasele retkele...