Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuste seljavalu Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuste seljavalu(3)
08.12.2009 23:24
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobused kasutavad selga peaaegu kõikide liigutuste tegemisel. Selgroolülid, lihased, kõõlused, sidemed ja närvid hobuse seljas on väga olulised isegi kõige põhilisemate liigutuste tegemisel. Isegi, kui hobusel on seljaga ainult väike probleem, võivad tema kannatused küllatki tõsised olla. Seljaga seotud probleemid võivad hobust tõsiselt häirima hakata. Omanikud peaksid kursis olema sümptomitega, mis viitavad valutavale seljale.

Kui hobuse selg valutab, siis on mõned sümptomid, mis sellele edukalt viidata võivad. Alguses võib hobuse võimekus tasapisi langema hakata või muutuda märkimisväärselt. Haige seljaga hobused võivad keelduda traavi sõitmast või käia väga ettevaatlikult.

Seljavalu võib välja lugeda isegi looma suhtumisest, mis on tavalisest kuidagi rohkem ignoreeriv. Valude käes olev hobune võib tunduda närviline. Ta ei pruugi lasta selga puhastada või isegi mitte puudutada. Kui tahta temaga ratsutada, siis võib loom olla ka üsna agressiivne.

Kuigi paljud hobused suudavad edukalt inimesi sõidutada 15 ja rohkem aastat, siis on ikkagi olemas tõenäosus, et vanematel hobustel tuleb noorematest rohkem ette valutavat selga. Hobused, kes teevad raskemat tööd, on riskirühm kroonilistele seljavaludele.

Paljud hobused võivad üritada valuga hakkama saada ja muudavad seetõttu oma liikumisviisi. Ehk siis nad täidavad oma kohustusi edasi ja iga omaniku mure on, et ta osaks näha erinevusi võrreldes varasemaga, sest hiljem ei pruugi hobuse aitamine enam võimalik olla.

Hobune võib tallis või manee˛is kukkuda nii, et selg saabki jäädavalt kahjustatud. Käitumise järsk muutus viitab tavaliselt taolistele vigastustele. Hobune võib tunduda kuidagi kange või on kohe näha, et loomal on mingil põhjusel valus. Valu võib alguses ka nõrk olla, kuid aja möödudes läheb asi kindlasti hullemaks, kui midagi ette ei võeta.

Paljud vigastused ja tegevused võivad esile kutsuda valu hobuse seljas ja kohati on raske aru saada, et mis on konkreetsel juhul põhjuseks. Vanade ja suure koormusega hobuste seas domineerib põhjuste seas hüppeliigese artriit. Seetõttu kasutab hobune liiga palju seljalihaseid, et hüppeliigeste koormust vähendada.

Tasakaalust väljas ratsanikud ja sadulad võivad samuti põhjustada hobusele ebameeldivustunnet seljas.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Jaanus N
24. Jaanuar 2010
Just probleemi märkamine on lahendus. Ega katkise autogagi ikka julgelt kurvi ei lähe. Aga hobune pole masin, mida saab lihtsalt remontida.
thumb
Kommentaari lisas: Must iludus
13. Detsember 2009
Väga tark artikkel...
thumb
Kommentaari lisas: Katsu
10. Detsember 2009
Issake kui hea artikkel NaeratabOn väga palju treenereid, kes sellistest asjadest ei huvitu. Viidates inimese põhjustatud valule seljas kus hobune ei taha edasi liikuda, võib hakata tagant jalgu ülesse lööma, sadulat selga pannes tahab sind pepust hammustada (tagumise jalaga äsada) jne. Treeneri sõnad võiksid olla, see on noorem hobune, ta paneb sind proovile, sa pead talle rohkem stekki andma jne. Kas hobuse karistamine sellises olukorras on ikka õige. Vaene loom peab pingutama valude käes.Ei suudeta panna ennast hobuse olukorda. Näiteks: proovige joosta, kui teil kõht või selg valutab!!!Pahatihti on selline valudega sõitmine ratsakoolides kõige tihedam. Veterinaaridel võiks olla õigus/kohustus suunata hobusekasvatajate tähelepanu sellistele asjadele.Väga palju on näha võistlustel valesti istuvaid sadulaid ja valjaid, tänu millele hobused ei võistle kõige paremini. Ega ometigi ei kardeta, et siis läheks konkurents liiga tugevaks Naeratab
Rohkem sarnasel teemal
Mis saab siis, kui hobune murrab jala?On võimalus, et murtud jalaga hobust ei lasta maha nagu vanasti, kuid enamasti tähendab see siiski surmaotsust...
Elukutselised asendusemadAsendusemad ei ole kuigi eriline nähtus...