Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobused ja koerad omavahel Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobused ja koerad omavahel(0)
30.07.2009 16:30
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Inimesel võib olla mitu parimat sõpra, näiteks koer ja hobune. Kuidas neid tuttavaks teha?

Suhete puhul on üldiselt raske ennustada, mis saama hakkab. Mõnel juhul loomadevaheline sõprus toimib, teisel juhul ei lõpeta koer hobuse narrimist üldse mitte kergesti. Vahel hobused kardavad koeri, teinekord ajavad neid taga ja isegi ründavad.

Edu ei sõltu ainult omanikust, vaid kõigist, kes asjaga seotud. Hobused sõbrunevad üldjuhul kiiresti ja koerte kohta saab enamasti sama öelda, kuid iga situatsioon võib tavapärasest erineda.

Mõnikord tuleb tõesti ette halba läbisaamist. Karjakoertel on harjumus suuri loomi korrale kutsuda, mis ei tähenda tingimata lootusetut olukorda. Kuna neil on tugevad instinktid, tasub rakendada tavalisest suuremat järelvalvet või spetsiaalset treeningut.

Koerad, kes sageli kiusavad jooksjaid ning sörkijaid või käivad naabri õuel jahti pidamas, kuuluvad riskirühma. Neil on suurem tõenäosus oma käitumisharjumusi ka hobustega rakendada. Kõik võib olla korras, kui hobune seisab paigal. Teisel hetkel jookseb hobune rahulikult omaette traavi, kuid koer märkab sihtmärki ning hakkab teda taga ajama.

Suuremad koerad on ohtlikumad siis, kui nad peaksid ründama. Juhtub ka nii, et hobused lähevad koerte juuresolekul põhjuseta närvi. Rahustamine võib aidata, aga leidub ka lootusetuid juhtumeid. Mõned hobused on koerte juuresolekul agressiivsed ainult siis, kui nad viibivad nende territooriumil. Maastikul sõites ei panda koeri tähelegi.

Tutvumise alguses on oluline ka omanikku sekkumine. Ei ole ometi vaja, et koer läheb hobusele liiga lähedale, saab löögi ning veedab edasise elu vigasena. Eriti valvas tuleb olla, kui kumbki loom ei ole varem teisi sarnaseid näinud või kohtumine on uudne ühele osapoolele.

Koer peaks olema sõnakuulelik ja teadma põhikäsklusi, millest üks on näiteks istumine. Nõnda saab samaaegselt rahustada närvilist hobust ning omada kontrolli teise lemmiku üle. Tutvuse alguses võiks nende vahel olla ohutu vahemaa ning koer kindlasti rihma otsas. Paarist harjumise päevast peaks piisama küll. Seejärel võib proovida minna lähemale ja vaadata, kas mõlemad suudavad toime tulla.

Koerte puhul on parim tutvusega alustada 3-12 nädalaselt, hobused on kõige vastuvõtlikumad 4-12 nädalaselt. Sageli võib näha kuidas just varsad ning koerad omavahel mängivad. Kui hobune harjub ühe koeraga, siis enamasti ei karda ta tulevikus ka teisi. Ohutuse mõttes võiks siiski iga uue tutvuse puhul tavalisest rohkem tähelepanelik olla.

Tuleb veenduda, et koer kindlasti tuleb kutsumise peale tagasi ning ei jätka ründamist. Enne looma piisavat usaldamist oleks hea teada, et liikuv hobune ei tähenda talle saaklooma. Sõprussuhte loomise alguses on lihtsam, kui hobust hoiab üks ning koeraga tegeleb teine. Nii saab loomi ka lähemalt tutvustada.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kas tall või karjamaa?Hobuste lageda taeva all viibimine on kõige loomulikum viis...
Hobuste kuulmisvõimeHobustel on tundlik kuulmine ning see mõjutab oluliselt ka nende käitumist...