Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuse motiveerimine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuse motiveerimine(0)
16.08.2009 20:39
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuse õpetamisel on vaja midagi, mis motiveeriks. Motivaator peab olema parem kui kõik muu, mis samamoodi ahvatleda võib. Näiteks võib tuua situatsiooni, kus hobune tahab ratsaniku sõidutamise asemel hoopis kaaslaste juurde joosta.

Motiveerida saab mitmeti. Igal võimalusel on omad pulssid ja miinused ning enne tegutsemist tasub endale selgeks teha, milline valik on antud hetkel kõige õigem ja edasiviivam. Kõige tuntumad hobuse mõhjutamise viisid on toit, valu, kiitus ja surve.

Toit

Toit on suurepärane premeerimaks head käitumist. Paljud hobused teeks toidu nimel kõike. Samas ei ole see võimalus alati kasutatav, sest sõitmise ajal on väga raske hobust nii meelitada. Lisaks võivad hobused alati pärast sõnakuulamist toitu lausa nõudma hakata.

Hobused, keda kiidetakse enamasti ainult toiduga, muutuvad sageli selle mitte saamisel jonnakateks ning nad ei mõista, miks kohtelmine on tavapärasest erinev. Kas hobune teeb koostööd ka toidukoguse vähendamisel? Oleneb hobusest, aga üldjuhul on olukord loomaga tegeleja kahjuks. Mida rohkem oled saama harjunud, seda enam tahad.

Tuleb meeles pidada, et kohtunikud ei vaata võistlustel lahke pilguga, kui hobune saab kogu aeg preemiat toidu näol!

Valu

Valu kasutamine on valikutest halvim. See ei töötab ainult ajutuselt. Valu küll treenib hobust, aga halvas suunas. Hobused õpivad ruttu valuga ära harjuma ja seda isegi ignoreerima. Valuga tulemuse taga ajamine ei vii kuhugi? Võib-olla hammustavad või löövad hobused on siiski väikese õppetunni ära teeninud, kuid muul juhul peaks selle ära unustama.

Hobused, kes vajavad normaalseks ratsutamiseks piitsahoope või näiteks kannuseid, on valu kasutavate treenerite rikutud ohvrid. Kes tahab, leiab haiget tegemisest parema lahenduse. Kas või hirm või maiustus. Kui hobune hakkab ratsanikku ignoreerima, siis on ta ennekõike ohtlik sõitjale endale.

Kiitus

Kiitus on kõige lihtsam ja parem tasu hobusele, kes on end meeldivalt üleval pidanud. Kiita saab ilusate sõnadega, mis on lausutud rahulikul toonil või isegi lihtsalt looma patsutades. Mõnikord siiski ainult sellest ei piisa ja erinevaid võimalusi tuleks omavahel kombineerida. Kindel on aga see, et enamus hobuseid naudivad tähelepanu.

Surve

Motiveerida saab kas survet lisades või seda vähendades. Näiteks ratsete lõdvemaks laskmine on üks surve vähendamse viise, mida võib teha, kui loom kuuletub probleemideta. Selleks ei ole vaja kasutada toitu ja hobune saab ikkagi positiivse tagasiside. Hobune õpib survet mõistma küll alles mõne aja pärast, kuid selle mõju on jääv. Tulevikus saab ta juba raskusteta aru , et suure surve korral peab ta midagi teistmoodi tegema.

Antud meetod nõuab ratsanikult kindlasti rohkem keskendumist ja kannatust, kui muud viisid. Samas edu nimel tulebki pingutada. Kellele tundub vaeva nägemine mõttetu, võiks enne hobustega tegelemist korralikult oma käitumise üle mõelda.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kui hobune läheb puhkuseleKui esmamulje põhjal lahke ja hoolikas inimene pakub, et ta võib kellegi vana hobuse eest hoolitsema hakata, siis võib tulemuseks olla hobune, kes on varsemast palju halvemas seisundis...