Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuse ära jooksmise ennetamine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuse ära jooksmise ennetamine(0)
26.08.2009 17:10
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Tegelemine hobusega, kes pidevalt põgeneb, võib olla väsitav ja tülikas. Siiski leidub mitmeid viise, kuidas sellises olukorras hakkama saada.

Hobused põgenevad peamiselt kolmel erineval põhjusel: nad tunnevad, et miski ohustab neid; nad soovivad jõuda mingi soovitud asjani; nad on lihtsalt tüdinud ja käituvad seetõttu üleannetult. Hobused võivad tunda end ohustatuna mitmetest asjadest, nimekiri võib sisaldada nii naabertalli hobuseid, mesilaspesa, lekkivat katust või näiteks midagi, mis teeb tuule puhudes kõva lärmi. Kuna tõenäosus, et hobune tunneb end ohustatuna, on suur, tasub veenduda, et hobune tunneb end oma keskkonnas alati turvaliselt. Seepärast võiks hobuseomanik veeta tallis aega ja uurida, mille kõigega hobune kokku puutub. Erilist tähelepanu tasuks pöörata kõigele, mis võib lekkida või teha kõva lärmi. Hobuse käitumist tuleks samuti hoolega jälgida, eriti oluline on tähele panna, kas ta on äkki tallis olles mingil põhjusel hirmunud või ärritunud.

Põgenemise ennetamine enne selle toimumist

Kui hobuseomanik ei taha, et tema hobusest saaks järjepidev põgeneja, peaks ta veenduma, et hobune on teda ümbritsevas keskkonnas rahul ja õnnelik. Kui hobune on kord juba saanud veeta mõnusalt aega veelgi „rohelisemal karjamaal“, ei pruugi ta enam põgeneda hirmust, vaid soovist see ihaldatud paik üles leida. Samuti tuleks veenduda, et kõik hobuse vajadused on tallis rahuldatud. Nad vajavad palju puhast vett ning piisavalt süüa, et hoida neid tegevuses, kuna hobused on harjunud näkitsema enamuse päevast ja ööst.

Hobused on karjaloomad ja see on üks tugevamaid instinkte, mida nad omavad. Seetõttu võib hobune, keda on hoitud teistest eraldi, põgeneda eesmärgiga saada teiste hobuste seltskonda. Sellised hobused võivad kannatada eraldatusest tuleneva stressi all ja muutuda rahutuks – selle kõige tulemusena võivadki nad oma energia koondada põgenemisele. Hobustele omase karjainstinkti tõttu ongi oluline, et hobuse läheduses ja nägemisulatuses oleks alati teisi hobuseid. Kui hobune teab, et tema kaaslased on läheduses, on ta ka ise palju rahlikum.

Mõned hobused on aga lihtsalt tüdinud ning võivad pidevast liikumisvabaduse piiramisest tekkinud üleliigse energia tõttu hakata mängima ukseriiviga/haagiga. Tavaliselt hobune ise ei otsigi nii väga võimalust põgenemiseks kuivõrd midagi, millega mängida. Kui aga riiv/haak juhtub avanema, tunnetab hobune võimalikku vabadust. Targale hobusele piisab ka ühest korrast, et mõista, kuidas järgmine kord samuti põgeneda.

Viisid, kuidas ennetada põgenemist

Tasuks leida viise, kuidas ukse- ja väravariive/haake kindlalt kinnitada, olenemata sellest, kas tallis on hobuseid, kes on õppinud põgenema või mitte. Kasulik on riiv/haak paigutada ukse või värava alumisse osasse, nii et seda saab liigutada jalaga – enamus hobuseid ei ole võimelised neid avama, seega on sellised riivid/haagid kindalamad kui tavalised. Ukse või värava ülemise osa sulgemine on üks võimalus, kuid selle tulemusena võib kiiresti eest leida rahutu ja ärritunud hobuse. Järgmine võimalus on hobuse ööseks õue laskmine. Lubades neil öösel väljas näkitseda, on hobusel tegevust ja tema kirg vabaduse järele on väiksem.

Olenemata sellest, mil viisil üritatakse põgenevat hobust takistada, peab alati veenduma, et piirkond, kuhu hobune võib põgeneda, on nii turvaline kui võimalik. See tähendab kogu söögi lukustamist kindlasse ruumi, et hobune ei sööks liiga palju; tallis olevate vahekäikude puhastamist; samuti peaks valdust ümbritsema aed ning hobuseomanik peaks veenduma, et kuskil ei oleks auke, kuhu hobune võib sisse kukkuda ega teravaid asju, mille otsa hobune võib astuda.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kuidas mõista hobust maastikul?Miks muidu rahulik hobune pöörab maastikul olles ära, kui mängus on ka teised hobused...
Kuidas hobust soojendada?Enne, kui alustada hobustega intensiivset treeningut, tuleks nad ülesse soojendada...