Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Antibiootikumide liigne kasutamine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Antibiootikumide liigne kasutamine(1)
10.12.2009 23:07
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuste omanikud tahavad ise sageli, et nende natuke haiglasena näiv varss hakkaks antibiootikume saama. Võitlustelt tagasi tulles võib hobune natuke köhida ja paljud helistavad taas veterinaarile, et küsida antibiootikume, sest uued võistlused on varsti tulemas ja kuidagi ei tahaks sinna minemata jätta. Kui hobusel on pisike, aga sügavam haav, siis üldiselt üritatakse seda ise puhastama hakta. Siis üritatakse jällegi kuskilt antibiootikume saada ja arvatakse, et kõik on tänu nendele korras.

Antibiootikume annab vägagi kergesti kuritarvitada ja nende kuritarvitamine ongi tänapäeval küllatki ulatuslikuks probleemiks kujunenud. Liigne antibiootikumide tarvitamine viib situatsioonini, kus antibiootikumid enam ei aita, sest bakterid ei allu peagi enam hästi ravile. Seda seaduspärasust võib näha inimeste ravimisel täpselt samamoodi nagu veterinaarmeditsiinis.

Inimeste maailmas on antibiootikume liigselt tarvitatud juba väga pikka aega. Antibiootikume antakse koheselt näiteks väikese kõrvavaluga lastele. Neid tarvitatakse ka siis, kui tegelikku põhjust ei ole, sest enda jaoks põhjuse leidmine on küllatki lihtne. Mõeldakse, et antibiootikumid aitavad alati ja miks siis proovimata jätta.

Bakterid kohanevad kiiresti. Kuna antibiootikume on kasutatud mitmed generatsioonid, siis bakterid ei ole enam neile nii tundlikud. Sageli tuuakse turule uusi ja veel tugevama toimega antibiootikume, kuid ka bakterid on hakanud kohanema kiiremini ja mõned bakterid ei allugi enam edukalt ravile.

Enne antibiootikumide kasutama hakkamist tasuks kindlasti järgi mõelda, sest abi võib olla ka muudest vahenditest. Äkki on abi hoopis ravimtaimedest, vitamiinidest või mõnest hobustele mõeldud teraapiast? Kui siiski läheb vaja antibiootikume, tuleks valida antibiootikum, mis ka vastab konkreetsele olukorrale.

Enamasti ei tasu valida antibiootikume, mille toime on üldine ja ei tasu ka üle pingutada. Valida tuleks võimalikult lihtne ja süütu antibiootikum, kui looma tervislik seisund enamat ei nõua. Ega põhjuseta kardeta, et antibiootikumide kaasabiga võib näiteks infektsioonide esinemissagedus hoopis kasvada. Samas on antibiootikumid oluline osa meditsiinist ja nendeta ei saa.

Kuna antibiootikumide liigne kasutamine ja bakteride pidev kohanemine on tõsised probleemid, siis tuleks antibiootikume võimalusel vältida ja vajadusel arukalt kasutada.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Must iludus
15. Detsember 2009
Salvestan mällu... Naeratab
Rohkem sarnasel teemal
Ratsutamisel juhtunud õnnetusest taastumineRatsutamisel juhtunud õnnetuse tõttu võib ratsanik ratsutamist karta veel pikka aega...
SöödalisandidMiks on turul nii palju ebavajalikke söödalisandeid ja miks need veel nii kallid olema peavad...