Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Viis kõige levinumat müüti hobuse pidamise kohta Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Viis kõige levinumat müüti hobuse pidamise kohta(1)
31.08.2009 23:01
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuse pidamine on väga suur kohutus, mida ei tohiks kunagi kergelt võtta. Paraku aga kaasneb sellega mitmeid müüte. Kui neid uskuma jääda, tuleb aga hobuseomanikul peatselt pettuda, sest tegelikult ei ole asjalood sugugi nii nagu arvatud.

Iga inimene, kes mõtleb hobuse soetamisele, peaks enne endale selgeks tegema, ega ta ole mõne alljärgneva müüdi ohver.

Müüt nr. 1: Minu ja minu hobuse vahel tekib kindlasti tugev side ja lähedane suhe.

Tõde: Hobused ei ole loomult armastavad ja truud loomad nagu koerad. Kui mõned hobused on selgelt kiindunud oma omanikku, siis enamik neist jääb vaoshoituks ja näib olevat kiindunud igasse inimesesse, kes talle porgandi annab.

Kui soovitakse sügavat ja tähendusrikast suhet, tasuks kaaluda teist liiki loomade soetamist. Hobustega on meeldiv aega veeta, kuid enamik neist peab sööki ja liigikaaslasi omanikust tähtsamaks. Ajapikku küll paraneb hobuse ja omaniku vaheline mõistmine ja koostöö, kuid hobune ei pruugi siiski kunagi omaniku hõike peale kohale rutata.

Müüt nr. 2: Kui mul on oma hobune, saan ma osaleda ratsavõistlustel.

Tõde: Võistlustel osalemiseks ei pea tingitama omama päris enda hobust, ka paljud professionaalid ratsutavad teistele kuuluvate hobustega. Kas hobuse pidamiskulud üldse võimaldavad kulutada ka võistlemisele?

Oskuslik ratsanik võib suhteliselt kerge vaevaga leida võistlemiseks hobuse, kelle omanik ise ei ole nii julge ja osav. Kui ollakse oma tasemes kindel, tasub oma soovi kuulutada näiteks talli teadetetahvlil ja ajalehtedes või uurida sõpradelt-tuttavatelt.

Müüt nr. 3: Kui ma ostan omale hobuse, võin ma ratsutada, millal iganes soovin.

Tõde: Hobuseomanikud saavad tegelikult ratsutada üllatavalt vähe: keskmiselt kaks korda nädalas, enamjaolt nädalavahetustel. Miks? Sest neil on tihtipeale talli minnes ees palju muid kohustusi, näiteks hobuste välja viimine ja sisse toomine, talli koristamine, loomade söötmine jpm.

Ratsutamistundides käivad inimesed aga lihtsalt panevad aja kirja, saabuvad kohale ja ratsutavad. Neil ei pruugi olla eriti palju aimu, milliseid töid hõlmab hobuse ettevalmistamine ning tema eest hoolitsemine pärast ratsutamist. Samuti peaks hobuseomanik arvestama võimalusega, et hobuse tervis on korrast ära – halvemal juhul ei saa jõuetu hobusega ratsutada mitu kuud või isegi mitu aastat.

Müüt nr. 4: Kui mul on oma hobune, paraneb ka mu ratsutamisoskus.

Tõde: Tegelikult ei ole sugugi ebatavaline, et inimese ratsutamisoskused hoopis halvenevad pärast isikliku hobuse saamist. Miks? Ratsutamistunnid on kallid ning pärast hobuse ostmist võib ratsanik arvata, et täiendav õpe treeneri käe all on ebavajalik lisakulutus. Kui rahakott on niigi kitsas, on ratsutamistunnid tihti esimene kulutus, mida kärbitakse. Selle tulemusena omandavad aga ratsanik ja hobune halvad harjumused, mis ilmnevad alles siis, kui ratsanik üritab sõita teise hobusega ega saa aru, miks viimane ei mõista ühtki tema märguannet.

Kuna ratsutatakse tihedamini, võivad oskused küll paraneda, kuid kohanemisvõimelise ja korrektse stiili saavutamiseks peaks ratsutama võimalikult paljude erinevate hobustega. Ratsutamistunnid peaks olema kohustuslik lisa, sest isegi parimad ratsanikud kogu maailmas võtavad tunde, et saada ja jääda heaks ratsanikuks.

Müüt nr. 5: Oma hobuse pidamine on odavam kui maksta ratsutamistundide eest.

Tõde: Kui just ei võeta iga päev eratunde, on trennis käimine siiski odavam. Hobuse maksumus ei tundugi nii suur summa, kui arvestada, palju kulub pärast ostmist tema söötmisele, transportimisele, majutamisele, tema tervise eest hoolitsemisele. Hobuse pealt raha kokku hoidmine pole aga samuti õige, sest loom võib end kergesti odava tara tõttu vigastada või mittekvaliteetse toidu tõttu haigestuda. Seetõttu tuleb hoolikalt arvestada, kui palju võiks hobuse pidamine maksma minna, sh. kindlustuskulud ning säästud hädaolukordadeks.

Nii hobuse kui ka hobuseomaniku heaolu silmas pidades ei tohiks keegi hakata endale hobust otsima, uskudes tõsimeeli mõnda neist müütidest. Nende müütide enesele teadvustamine võib aga ära hoida pettumust valmistavad kogemused reaalsuses. Enne tegutsemist on oluline teada, mis ees ootab.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: ansuu
03. September 2009
noo jaa ,kipub nii olema.Kuid minu hobune tuleb siiski esimese hüüdmise peale .Ja tema järel ka kogu kari.Kuid mina olen ka sööda tooja nii siis on see ka loogiline.
Rohkem sarnasel teemal
Kas inimese või hobuse süü?Arvatavasti on igal ratsanikul tulnud ette seda, et ta palub hobusel midagi teha, aga see ei juhtu või juhtub tahtele hoopis vastupidine...
Miks eelistada korralikke ratsutamiskohti?Kas tallides ratsutamine maksab põhjendamatult palju või on küsitav summa ikkagi mõistlik ja tasub end ära...