Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Tüüpilised probleemid, millega algajad ratsanikud silmitsi seisavad Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Tüüpilised probleemid, millega algajad ratsanikud silmitsi seisavad(0)
09.08.2009 14:45
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine


Kõige tavalisemad ratsutamisel tehtavad vead on seotud ratsaniku asendiga. Algajad ratsanikud ei tea päris täpselt, kuhu ja kuidas asetada oma käed, jalad ja ülakeha ning kuigi ratsutamistreener teeb kindlasti selliste vigade puhul parandusi, on neid võimalik juba eelnevalt täielikult vältida.

Algajad ratsanikud ei hoia tavaliselt ratsmeid piisavalt tugevasti

Üks enamlevinud probleeme algajate ratsanike puhul on see, et nad kipuvad ratsmete ümber sõrmi lõdvaks laskma. Selline olukord tekib enamjaolt siis, kui ratsanik pöörab kogu tähelepanu oma jalgade ja kandade asendile ning sealjuures ei märkagi, et ta on oma käed unarusse jätnud.
Algajad ratsanikud peaksid seega ratsutamistundides pöörama põhitähelepanu sellele, et nende sõrmed hoiaksid kindlalt ja tugevalt ratsmetest. Abi võib olla sellest, kui keskenduda oma väikese sõrme suletuna hoidmisele – nii tekib automaatselt tahtmine ka teisi sõrmi suletuna hoida.

Ratsutama õppides tuleks hoida kannad maas

Noor ratsanik võib ratsutamistundides tihti kuulda oma treenerit hõikamas „Kannad maha!“, kuid see ei pruugi alati väärilist tähelepanu saada. Inimloomusele on omane, et tasakaalu hoidmisel võetakse appi päkad, mitte kannad – sellises asendis on meil lihtsalt kõige mugavam.
Siiski, see on üks kõige ohtlikumaid ratsutamisel tehtavaid vigu, sest kui ratsanik üritab päkkadel tasakaalu hoida, võivad tema kannad jalustesse kinni jääda. Seega kui hobune peaks perutama või mõne järsu liigutuse tegema, on ratsanikul hobuse üle tunduvalt vähem kontrolli. Sellise olukorra vältimiseks võiksid algajad ratsanikud kodus harjutada treppidel seismist nii, et nende kannad on päkkadest allpool. Selline harjutus aitab jalgu treenida ning loodetavasti edaspidi püsivad jalad ka ratsutamisel õiges asendis.

Avatud silmadega ratsutamine

Järjekordne tüüpiline viga, mida algajad ratsanikud kipuvad tegema, on see, et nad vaatavad ratsutamise ajal ainult hobust. See aga tähendab, et ratsanik ei näe ette ega ole valmis võimalikeks ohtudeks ning samuti viib see hobuse ja ratsaniku vaheliste arusaamatusteni.
Silmad peaksid ratsutamise ajal alati jälgima rada! Üks hea reegel: ratsanik vaatab alati hobuse kõrvade vahele ja neist kaugemale; kui ratsanik tahab pöörata või ringi teha, peaks ta vaatama vähemalt seitsme hobuse sammu kaugusele.

Küünarnukid tuleb hoida külgedel

Õppides oma jalgu ratsutamisel efektiivselt kasutama, teevad algajad ratsanikud tihti uue vea. Kui nad üritavad oma kandade ja sääremarjadega hobusele survet avaldada, viivad nad alateadlikult oma küünarnukid välja külgedele.
Kui küünarnukid aga niimoodi välja ulatuvad, kaotab ratsanik kogu kontrolli, mis tal ratsmetega oli ning võib kogemata hobuse suule haiget teha. Kõige selle vältimiseks peaksid ratsanikud kogu aeg veenduma, et õlgadest küünarnukini jookseb alla sirge joon. See aitab ratsanikul ka õlgu taga hoida.

Teised levinud probleemid algajate ratsanike seas:

• selja ja õlgade kössis hoidmine
• põlvede liiga kõvasti vastu sadulat surumine
• jalgade hoidmine ebakindlalt
• küljele sikutamine, kui soovitakse, et hobune pööraks

Kõikide nende vigade vältimiseks peaksid algajad ratsanikud meeles pidama, et iga nende liigutus tähendab ka hobusele midagi. Iga juhuslik keharaskuse ümberpaigutamine, ratsmetest sikutamine või kandadega puudutamine ajab hobust segadusse ja põhjustab arusaamatusi. Ratsanikud peaksid üritama hoida oma kehasid nii liikumatult kui võimalik senikaua, kuni nad soovivad hobusele edastada mõnda märguannet. Olles omandanud need ratsutamise põhitõed, võivad algajad ratsanikud edasi liikuda juba uute teemadeni.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Millele maastikule minnes tähelepanu pöörata?Maastikul ratsutamine peaks üldiselt lõbus ja lõõgastav tegevus olema, kuid ootamatud probleemid või situatsioonid võivad selle lõbu ka väga kergesti ära võtta...
Kuidas siis ikkagi hobustele maiustusi sööta?Hobustele meeldivad maiustused ning nende abil saab tekitada inimese ning hobuse vahelist sidet ning ka kiita hobust, kui ta on midagi hästi või õigesti teinud...