Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Treenimise vääritimõistmine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Treenimise vääritimõistmine(0)
12.09.2009 19:53
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Mitmed hobuseid treenivad inimesed nõuavad oma hoolealustelt selliste ülesannete täitmist, milledest viimased ei ole võimelised aru saama, rääkimata sooritamisest. Seejärel treenerid kas võitlevad hobusega või panevad ta mõnel muul viisil sundseisu, kuni treenitav annab järele või alla. Nii-nimetatud treener lahkub rahuloluga, kuna tema on mängu võitnud, sest hobune lõpuks tegi, mis talt oli nõutud. Mis aga puudus, oli suhtlus ning teineteisemõistmine. Mis toimus, oli „murdmine“, mitte õpetamine.

Kui sa hobuse treenimise asemel pigem „murrad“ ta, siis on tulemuseks treenitud kirp. Mis see tähendab? Sa alustad kirpude treenimist nende purki pistmisega. Sa tead, et nad hakkavad hüppama ning lõpuks hüppavad purgist välja. Seega, sa paned purgile kaane peale.

Kui kirbud nüüd hüppavad, siis löövad nad oma pea vastu purgikaant. Kuna tegemist on tarkade kirpudega, õpivad nad peagi mitte nii kõrgele hüppama. Nüüd võtad sa purgilt kaane ning kirbud ei hüppagi sealt enam välja. Voila! Sa oledki treeninud oma kirbud mitte purgist välja hüppama. Analoogselt talitatakse hobust „murdes“.

Paljud inimesed kasutavad hobuste treenimisel sellist meetodit. Nad nõuavad hobuselt erinevate ülesannete täitmist ning seda suvalises järjekorras. Nad ei kasuta oma treeningus süstemaatikat, mis teeks hobuse jaoks asja tunduvalt loogilisemaks ning arusaadavamaks.

Ei tohiks unustada, et hobuse mõistus talitleb suhteliselt lihtsalt. Hobune suudab seostada põhjuse-tagajärje suhet umbes kahe sammu ulatuses. Et olla hobuse jaoks arusaadav, ei tohiks järgmine õpetatav asi olla eelnevast kaugemal kui üks samm ning sellele omakorda eelnevast kaugemal kui kaks sammu.

Uut õpetatavat käsklust peaks hobusel olema lihtne mõista, seega on oluline, et iga järgnev ülesanne kasvaks sujuvalt välja eelmisest hobusele selgeks saanud ülesandest. Sellisel juhul tekib hobusel vastav loogika, mille järgi on tal lihtne reageerida. Hobust ei tohiks panna situatsiooni, kus ta peab pidevalt arvama, mida temalt järgmisena oodatakse, kuni ta lõpuks juhuslikult sooritab nõutud liigutuse. Selline õige tee otsimine ning vale vältimine on hobusele stressi tekitav.

Võiks öelda, et ratsavõistlused on üks suur mäng, mida inimestele meeldib oma hobustega mängida. Keegi paneb kirja teatud reeglid, teeb vastavad ettekirjutused ning võitjateks on need, kelle hobused jõuavad kõige lähemale neile ettekirjutatud reeglitele. Kui võitmine osutub ühel hetkel liiga lihtsaks, muudab see keegi reegleid, et võiduks läheks vaja rohkemat. Ja ringkäik hakkab otsast peale. Hobushowde reeglid pole loogilisemad kui reeglid, mis me oleme välja mõelnud jalgpalli või korvpalli jaoks. Need on kõigest kirja pandud reeglid, mida on igal ajal võimalik muuta.

Me õpetame oma hobuseid vastavalt showringi ettekirjutustele, et nad oleksid võistlusareenil konkurentsivõimelised. Treenides aga ei tohiks reeglite täitmine saada peamiseks eesmärgiks. See, kuidas sa vaimselt ja füüsiliselt oma hobust arendad ja treenid, on reaalsus. Hobushowd on kõigest koht, kus saad demonstreerida ja tõestada enda ja oma hobuse treenitust ning valmisolekut.

Õigeid meetodeid kasutades treenitud hobust on võimalik kerge vaevaga uute reeglitega kohandada. Raskusi uute asjade omaks võtmisega võib tekkida siis, kui hobust on seni treenitud vaid ühes suunas ning füüsilist jõudu kasutades.

Hobuse treenerina sa käsutad hobuse liikumist ning jõudu ning kasutad seda enda äranägemise järgi. Olgu tegemist polo, koolisõidu, takistussõidu, tünnijooksu või mis iganes spordiga, kõige olulisem on siiski sinu ja su hobuse vaheline suhtlus. See on vaimne, mitte füüsiline kontroll ning see peab olema kavakindel ja teie mõlemi jaoks arusaadav.

Hobuse treenimine tähendab eelkõige tema vaimse poole arendamist nii kaugele, et te mõlemad naudiksite seda, mida te koos teete. See tähendab, et sa kontrollid hobust oma mõistusega, mitte jõu, suuruse ega kiirusega. Hobune on kümneid kordi tugevam, suurem ning kiirem kui meie.

Las teised inimesed väänavad, tümitavad ning kiusavad oma hobuseid kuni viimased midagi õpivad. Pigem olla inimene, kes suudab hobusega suhelda hobuse tasandil, kasutades meetodeid, mis on loomale vastuvõetavad ning jäädes rahulikuks, enesekindlaks ning hobusele mõistetavaks. Treenimise juures on olulisem see, mida sa teed, kui et mida sa ei tee.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Mida teha hobusega talvel?Mõned inimesed ei taha talvel hobustega tegeleda, teised kurdavad ilma ja kiiresti saabuva pimeduse üle, mis tähendab, et ratsutamiseks võib kooli või töö kõrvalt väga vähe valget aega jääda...
Küsimused, mis võiksid huvitada ratsutamistreeneritSageli räägitakse sellest, et mida treeneri juures märgata, kuid sama oluline on ka treenerile vajaliku info edastamine...