Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Top 10 viga, mida inimesed hobust või poni ostes teevad Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Top 10 viga, mida inimesed hobust või poni ostes teevad(0)
04.08.2009 23:34
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Oma esimese hobuse või poni ostmine on põnev ettevõtmine. Kerge on lasta end petta suurtel pruunidel silmadel, isegi kui nende omanik ei pruugi ise olla just parim hobune algajale. Vale hobune võib aga rikkuda kogu ratsutamisrõõmu ning olla ohtlik. Seega tuleks õppida vältima alljärgnevaid vigu:

1. Treenimata hobuse ostmine.
Paljud kogenud ratsanikud peavad seda väga levinud probleemiks. Algajad ratsanikud eelistavad tihti treenimata hobuste ostmist, sest nad on müügil odavama hinnaga. Seejärel plaanivad nad hobust ise treenida või saata treeneri juurde. Hobuse väljaõpe võib kesta aga mitu kuud ning valede meetodite kasutamisel võib see osutuda ohtlikuks. Noored või kogenematud täiskasvanud hobused ei ole usaldusväärsed. Algajate jaoks on seega turvalisem ja vähem närvesööv hobune, kellega nad saavad tegelema hakata kohe pärast tema saabumist.

2. Vanadele hobustele selja keeramine.
Vanem hobune, kes on juba maailma näinud, on suurepärane esimene hobune. Mitmed terved ja tublid hobused kannatavad ratsutamist kuni suhteliselt kõrge eani. Õigupoolest tuleb kerge igapäevane treening kasuks nii hobusele kui ratsanikule endale.

3. Lastele noore hobuse ostmine, kellega nad saavad „koos üles kasvada“.
Selline idee võib kõlada küll romantiliselt, aga reaalsuses ei ole noor hobune ja noor algaja ratsanik hea kombinatsioon. Lastele tuleks osta täiskasvanud treenitud hobune, kelle võib saduldada juba kättesaamise päeval. Osta tuleks hobune, kes suudab end ise kontrollida ja ülal pidada. Vanema treenitud hobuse või poniga on lastel ohutum.

4. Oksjonil ostmine.
Ainult terane silm leiab oksjonilt hea hobuse. Hobused võivad oksjonil taltsad tunduda, kuigi tegelikult on nad lihtsalt suurest segadusest tardunud. Välistatud pole ka olukorrad, kus hobused on uimastatud – omanik tahab näidata, kui rahulikud ja terved nad on. Niiviisi võivad aga hobuse terviseprobleemid ilmneda alles mitu päeva pärast ostmist.

5. Impulsiivne ostmine.
Hobust ei tohiks kindlasti osta vaid hetked pärast tema nägemist. Hobust tuleks enne proovida, siis veelkord proovida ja palju küsimusi esitada tema kohta. Seejärel tuleks võtta paaripäevane mõtlemisaeg. Samuti tasuks uurida ka teisi hobuseid ning neid võrrelda oma soovituga. Tuleks täielikult veenduda, et just valitud hobune on kõige sobivam.

6. Prooviaja küsimata jätmine.
Müüjalt tasuks julgesti küsida prooviaega. Kindlasti jäävad mitmed neist nõusse ja kui hobune osutubki ebasobivaks, aitavad nad võibolla leida ka uue ja sobivama. Kui aga müüja ei ole prooviajaga nõus, tasuks uurida, miks mitte. Neil võib olla nii aus ja põhjendatud kui ka ebaeetiline põhjus.

7. Hobuse ostmine paaritamiseks.
Hobust ei tasuks osta paaritamise ja varsa saamise eesmärgil. Tagaaias läbi viidud paaritamis-eksperimentidel võivad olla hävitavad tagajärjed. Hobuseid tuleks paaritada nende silmapaistvate omaduste pärast, mitte seepärast, et omaniku arvates võiksid nad saada „tõeliselt armsa varsa“.

8. Enda võimetele mittevastava hobuse ostmine.
Algaja ratsanik võib endale vabalt ette kujutada üle kõrgete tõkete hüppamist, kuigi tegelikkuses on tal kogemust võibolla ainult kuus kuud. Hobune, kes on mõeldud kõrgetasemeliseks ratsaspordiks, ei pruugi olla sobiv ohutuks õppimiseks. Osta tuleks hobune, kes vastab ratsaniku oskustele ja vormile, mitte selline, kes vastab ratsaniku unistusele, mis võib heal juhul täituda alles viie aasta pärast kui üldse.

9. Kindlat värvi hobuse ostmine.
Kuigi tundub mõistlik, et soovitakse osta kindlat tüüpi hobust (nt. Paint, Palomino, Appolosa), ei tasuks hobust osta siiski ainult värvi järgi. Muidugi kui on valida mitme hobuse vahel, kes on ühtviisi terve mõistusega ja hästi treenitud, võib valida oma lemmik värvi järgi. Kui aga hobuse mõistus ja treenitus ei ole sobivad, siis kindlasti ei tasuks sellist hobust osta vaid seepärast, et ta on ilusat värvi.

10. Hobuse ülalpidamisele kuluva aja ja raha mittearvestamine.
Hobuse pidamine on suur vastutus. Hobused ei lõpeta söömist ja joomist nädalavahetusel, mil omanik tahab ära sõita. Kulutused ei saa otsa, isegi kui omanikul on raha vaja muudes kohtades või ta on äkki jäänud töötuks. Enne hobuse ostmist tuleks tõsiselt mõelda, kui palju raha ja aega ollakse valmis hobuse peale kulutama. Võibolla piisaks raha kulutamisest ka ratsutamistundidele päris enda hobuse ostmise asemel?

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kuidas treenida hobust siis, kui aega on küllaltki vähe?Kui nädala sees ei ole aega hobusega tegeleda ja nädalavahetusel loodetakse kaotatud aeg tasa teha, siis mingil määral on see kindlasti võimalik...
Plaanide tegemineKui üks aasta lõpeb ja teine algab, on sageli kombeks teha plaane järgmiseks aastaks või vähemalt mõeldakse pinnapealseltki, et mida uut võiks uus aastanumber potensiaalselt tuua...