Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Täkud ja kontroll Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Täkud ja kontroll(3)
07.09.2009 22:01
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobused on üldiselt imelised loomad, kes naudivad inimeste seltskonda, kuid täkud võivad olla vägagi ohtlikud. Vabas looduses üritavad nad igal võimalikul juhul oma täkustaatust tõestada. Kodustatud loomad käituvad vahel agressiivselt. Neid tuleb õigesti kontrollida ning kasvatada!

Kui hakata täkuga tegelema, tuleks otsida abi professionaalilt. Täku käitumist määravad paljuski hormoonid, kuid teda saab kontrollida hea treeninguga. Täkku ei tohi kunagi alahinnata. Samuti ei tohiks usaldada looma, kes on varem inimeste suhtes halba käitumist välja näidanud.

Parasjagu märade paaritamisega ametis olev täkk võib olla vägagi äkiline. Hammustamine, löömine ja ründamine on peamised jõhkrused, mille osaks nii mõnigi mära saab. Seetõttu on ohus ka lähedal olevad inimesed.

Kontrolli alt väljunud täkk on eriti ohtlik ja sellisel juhul tuleks ta kastreerida. Ei ole ühtegi põhjust, miks täkud peaksid inimesi ründama ning taolistelt isenditelt ei tohiks keegi järglasi tahta.

Täku võiks eraldada teistest loomadest, ehitades midagi, mis teda tõesti ka kinni hoiaks. Kui täkk ei viibi hetkel omal territooriumil, siis tasub kasutada täkuketti, et omada paremat kontrolli looma üle.

Äkiliste isenditega tuleb töötada rahulikult ning kannatlikult, sest ainult nii on võimalik nende usaldust võita. Õpetamist tuleks alustada kõige elementaarsematest asjadest. Näiteks koha peal seismine on kindlasti üks väga vajalik oskus.

Täkkude puhul on oluline positiivne tagasiside. Ilusad sõnad, harjamine, natuke maiust ning paljud neist mõistavad, et on hästi käitunud ja tahavad seda edaspidigi teha. Täkkudel võiks olla eraldi elamise koht, karjamaa võimalus ning isegi hoolitsusala. Nii saavad needki loomad aru millist käitumist erinevates kohtades oodatakse.

Tuleb olla järjekindel. Kõigepealt tasuks märku anda, mida üldse tahetakse ja siis seda järjepidevalt nõudma hakata. Enda kehtestamine on ainus võimalus suure looma kontrollimiseks.

Märade läheduses võib täkk käituda ootamatult. Alati tasub mõni tuttav appi võtta, kui on teada, et selline situatsioon tuleb. Lapsi ei tohi täkkude lähedale lasta. Nad võivad küll teiste hobustega hästi toime tulla, kuid nende puhul lihtsalt sellest ei pruugi piisata.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: mina ja poiss
17. September 2009
meie tallis on üks täkk kes on nagu jumala hea. üks tüdruk kes on ta välja õpetanud on kül hammustada saaanud aga lüüa ei sest se täkk on kui jumala suus kukkunud ta ei ole ültse metsik talle meeldivad lapsed ja ta hoolib jubedalt oma ratsanikust ja tema kaaslasest . nii et kõik täkkud ei ole metsikud kuid paljud on ;D
thumb
Kommentaari lisas: HkaisaH
15. September 2009
Minu arust ei ole see õige,et lapsi ei tohi täkkude juurde lasta! ma olen 13 aastane ja olen juba väikesest peale täkkudega tegelenud ega pole kordagi hammustada või lüüa saanud! kõik täkud ei ole agresiivsed,on ka väga rahulikke täkke ka mära juures olekul !!
thumb
Kommentaari lisas: Liisu11
13. September 2009
Okei .Mina arvasin,et täkkudega on palju kergem . Aga nad on siis ikka päris karmid hobused Naerab
Rohkem sarnasel teemal
Kabjad ja hoolitsusHobust, kellel ei ole kapju, on raske ette kujutada...
Hobuste elutsükkelHobuste elutsükkli saab jagada neljaks...