Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Sadula põhjustatud valulikkuse vältimine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Sadula põhjustatud valulikkuse vältimine(0)
04.08.2009 0:58
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 3 Eelmine · Järgmine
Mida teha ratsutamisel tekkinud hõõrumise, ärrituse ja marrastuste korral?

Olenemata sellest, kas tegu on algajaga või ratsanikuga, kes on juba läbinud sadu sõidutunde ja kilomeetreid, võib sadula poolt põhjustatud erinevat tüüpi valulikkuse vältimine tihti osutuda katsumuseks.

Üks tüüpilisemaid kohti, kus ratsanikel tekib hõõrumine, on nende jalasäärte sisekülgedel ning vahel ka põlve juures. Sellise olukorra puhul tuleb esimesena kontrollida ratsaniku asendit – tuleb veenduda, et ratsanik istub korralikult ning tema jalad ei kõigu külgedel. Õige asendi leidmine on õpitav mõne ratsutamistunniga.

Mõnikord võivad rakmed osutuda probleemiks. Kogukad jaluserihmad, pandlad ja klapid võivad pitsitada või hõõruda. Kui võimalik, tuleks proovida pandlate asendi muutmist või rihmade vahetamist peenemate vastu. Säärised – nagu saapasääred ilma jalaosata – võivad aidata ennetada hõõrumist jalasääre siseküljel, samuti toetavad nad jalga. Säärised on saadaval mitmes erinevas stiilis, värvis ja materjalis. Teine võimalus on pikkade saabaste kandmine.

Pikkade jalgade korral võib tihti sadulaklapi ja saapaäärte vahel pitsitada. Võimalik on kasutada spetsiaalseid saapaid, aga need on väga kallid. Jällegi on abiks säärised, mis on saadaval ka erinevates suurustes. Samuti on võimalik muretseda sadul, millel on pikemad klapid.

Ühtlasi tuleks kontrollida, et probleem pole tegelikult põhjustatud ratsaniku pükste tugevatest siseõmblustest. Paljud inimesed ratsutavad teksades, kuid nende õmblused on liiga paksud. Iga tõeline ratsanik võiks leida endale ratsutamiseks sobivad püksid.

Mõned sadulad võivad pikapeale muuta tagumiku väga hellaks. Isegi kui sadul istub ratsanikule väga hästi, võib tunduda, just kui oleks see tehtud vineerist. Siinkohal võib abiks olla lambanahast padi või istmekate, mis lisab sadulale vajalikku pehmendust.

Isegi pooletunnine sõit kehvasti istuvas sadulas võib põhjustada pikaajalist ebamugavustunnet. Nii meeste kui naiste jaoks on hõõrumine jalgevahepiirkonnas väga levinud probleem. See on peamiselt põhjustatud sadula valest suurusest või ratsaniku valest asendist sadulas. Tuleks proovida suurema istmega sadulat ja veenduda, et sadula laius on sobiv ratsaniku reitele. Järjest enam tehakse sadulaid just naisratsanikke silmas pidades.

Kui vana sadula uue vastu vahetamine pole võimalik, võib tarvitusele võtta mõned ajutised abinõud. Nii mehed kui naised võiksid proovida jalgratturitele mõeldud alusrõivaid/aluspesu. Kuuldavasti mõned pikemat maad läbivad ratsanikud kannavad isegi sukkpükse, küll aga lõikavad nad jalaosad ära, et nad teiste pükste alt välja ei paistaks. Kui ratsanik eelistab siiski sõita teksastega, tuleks veenduda, et neil ei ole väga tugevaid volditud siseõmblusi. Saadaval on ka spetsiaalsed ratsanikupüksid, millel on sisseõmmeldud pehmendav aluspesu.

Mõned ratsanikud määrivad ka tundlikele kohtadele vaseliini, vältides niiviisi võimalikku hõõrumist. Saadaval on ka vastavad pihustid, pulgad ja kreemid. Enne nende kasutamist tuleb aga kindlasti veenduda nende ohutuses.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kas võistelda või mitte võistelda?Miks ikkagi võistlevad inimesed, kellele see tegelikult ei meeldi...
Kuidas veterinaari tööd lihtsamaks teha?Hobused on erinevad ja mõned loomad ei oska sageli veterinaari tulles üldse mõistlikult käituda...