Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Poni energiavajadus Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Poni energiavajadus(2)
30.11.2009 18:40
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Iga poni omanik võib arvata, et just ponid ongi parimad. Üks väidab, et ponid on hobustest targemad. Teine on veendunud nende paremas tervises või suuremas tugevuses. Kindel on aga see, et enamasti läheb neil vähem toitu tarvis. Tundub loogiline, sest väiksem loom ei saagi üldjuhul suuremast rohkem lisaenergiat vajada.

Lisaks annab kaalukaid fakte ka ajalugu. Enamus algsetest ponitõugudest arenesid seal, kus karjamaa ei olnud lopsaks ja ilmastikuolud olid küllaltki karged. Ponisid ei tasu erinevate toidusegude ja lopsaka rohuga üle koormata tervislikel põhjustel. Kerge on hea asemel hoopis halba teha.

Ponid vajavad normaalseks eluks vaid üht osa toidukogusest, mida hobused muretult nautida saavad. Võib öelda, et lopsaks karjamaa on ponile vägagi ohtlik koht, kui inimese järelvalve piisavalt edukalt ei tööta. Ponid võivad kogu päeva toidukoguse kätte saada ka siis, kui nad satuvad ootamatult karjamaale ja veedavad seal vaid ühe tunni.

Öeldakse, et on tark poni järk-järgult karjamaaga tutvustada. Ligikaudu 10 minutit järjest on alustuseks piisav ja siis võib iga päev karjamaal viibimise aega natuke pikendada. Tõesti on oluline jälgida, et poni ei sööks üle. Ponid võivad üllatavalt kiiresti saavutada kaalu, mis vähemal või suuremal määral võib hakata nende tervislikku seisundit halvas suunas mõjutama.

Poni jaoks on täiuslik karjamaa, kus ta peab rohu leidmise nimel ise vaeva nägema. Hõredalt ning aeglaselt kasvav rohi on lopsakusest palju parem variant olenemata sellest, et alguses nii tunduda ei pruugi.

Kui pakkuda on ainult lopsakat rohtu, ei saa poni seal kogu aeg hoida. Järelikult tuleb leida looma jaoks koht, kus ta ei saa endale teadmatusest liiga teha. Olgu selleks siis mõni koppel või muu turvaliselt piiratud ala. Mõnikord pakutakse lahenduseks ka spetsiaalset suukorvi.

Eranditeks on ponid, kellel on suurem töökoormus ja ka need ponid, kes ootavad järglast. Kui poni hakkab kaalu kaotama, tuleb loomulikult talle antava heina kvaliteeti parandada või anda ka söödalisandeid. Kui tahetakse looma lihtsalt kiita, tasub valida spetsiaalselt ponidele mõeldud segusid, mis ei ole liiga suure kalorsusega.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: elina99
29. Jaanuar 2010
ponid on nii armsad
thumb
Kommentaari lisas: Must iludus
01. Detsember 2009
Kui suur peaks see koppel olema?
Rohkem sarnasel teemal
Hobune ja kaaslasedMõni inimene saab endale lubada vaid üht hobust...
Hobuse ära jooksmise ennetamineTegelemine hobusega, kes pidevalt põgeneb, võib olla väsitav ja tülikas...