Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Plõksuti kasutamine hobuse õpetamisel Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Plõksuti kasutamine hobuse õpetamisel(0)
27.09.2009 3:15
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Algselt kasutati plõksutit mereväe loomade treenimisel. Nüüdeks on see hinnatud abivahend hobuste ja ka teiste loomade õpetamisel. Paljud muud õpetusviisid kasutavad positiivse asemel hoopis negatiivset tagasisidet. Plõksuti annab võimaluse ära märkida ja tasustada sobilikku käitumist.

Lõpptulemusena ei pea hobune enam proovima kümmet valet asja ja suure karistamise järel alles mõistma, et nii vist ei ole siiski kõige õigem, sest millegi pärast teeb ratsanik ebameeldivaid või sundivaid liigutusi. Plõksutit kasutades hinnatakse vaid korrektset käitumist ja muud üldjuhul ignoreeritakse.

Plõksutit saab kasutada peaaegu igas situatsioonis. Ei ole vahet, kas olla hobuse seljas või teda kõrvalt juhendada. Sellega saab õpetada elementaarseid oskusi, takistuste ületamist, koolisõidu elemente ja vähendada näiteks hirmutunnetki. Lisaks on plõksuti-meetodi kasutamise selgeks õppimine üpriski lihtne.

Kui plõksuti ja mõned maiustusedki olemas, võiks hobusele mõista anda, et plõksule järgneb vähemalt esialgu maiustus. Seda tegevust tuleb korrata mitmeid kordi, järjekindlalt ikka plõks ja maiustus. Mõned hobused mõistavad rutem, teistel võib minna vähemalt nädal.

Samas ei tohi hobust ära kurnata, üks tutvustussessioon võiks kesta maksimum kümme minutit. Mitu lühikest treeningkorda on palju edasiviivamad, kui üks lõputu. Muidu võib juhtuda, et hobust ei huvita enam motivaatorina isegi toit.

Sageli valitakse esimeseks õpetusobjektiks mõne eseme ninaga puudutamine. Sihtmärki tuleb hoida hobuse nina ees talle nähtavalt. Kuna hobused on nii ehk naa uudishimulikud, on õnnestumine niigi suhteliselt tõenäoline. Ajastus mängib siin suurt rolli, hobuse õigele reageeringule peab järgnema kohene plõksatus.

Vahel ei ole loom koostööaldis, siis võib plõksutada ja maiustust anda hetkel, mil hobune vähemalt vaatab inimese välja valitud asja suunas. Kergem võib olla loomadega, kes on varem harjunud kiitusena maiustusi saama. Edu korral võib juba proovida sihtmärki liigutada ja vaadata, kas hobune ka järgneb sellele.

Ei tohi lasta juhtuda sellel, et hobune hakkab maiustusi nõudma! Loomulikult ei tohi hobusele söögipoolist liiga ruttu anda. Enne peaks käima plõksatus, sest see on see, millel kõik muu rajaneb.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Vead, mis ratsanikud teevadEsiteks, ei teata hobuse päritolu...
Hobuste majutamine nõuab koostööd kliendigaMiks mõndadel tallidel läheb hästi, aga teised vannuvad raskustele alla...