Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Mis on šokk ja kuidas sellega toime tulla? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Mis on šokk ja kuidas sellega toime tulla?(0)
08.02.2010 19:21
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Üldiselt tähendab šokk seda, et hapnikku jõuab kudedesse liiga vähe ning hapnikuvaeguse tõttu võivad hakata hävinema erinevad rakud.

Šokk võib alguse saada erinevatest põhjustest. Arvatavasti on tavainimesele kõige tuttavam sageli erinevate traumadega kaasnev šokk. Kui inimene satub šokiseisundisse, helistatakse tavaliselt kohe kiirabisse, sest nemad oskavad pakkuda vajalikku abi.

Aga mis saab siis, kui see kõik juhtub hoopis hobusega? Arvatavasti tuleb omanikul sellises situatsioonis eelkõige enda peale lootma jääda, sest veterinaar ei pruugi üldse saabuda nii kiiresti nagu kiirabi juba seetõttu, et veterinaare on kordades vähem ja nad üldiselt ei tööta öösiti. Suured loomad ei ole šokiseisundis kergesti transporditavad ning veterinaaril võib olenevalt hobuse asukohast juba sinna jõudmiseks palju aega kuluda.

Järelikult on tark igal hobust omaval inimesel enda jaoks erinevates hädaolukordades toimimise põhitõed igal juhul selgeks teha. Oluline on omada ka esmaabivahendeid, sest nii on vähemalt tõenäoline midagi ära teha ka enne, kui veterinaar lõpuks kohale jõuab.

Kuidas ära tunda šokki?

1. Hobusel võib esineda erinevaid teadvushäireid
2. Higistamine
3. Tühi pilk, suurenenud pupillid
4. Süda hakkab tavalisest palju kiiremini lööma
5. Nahk muutub kahvatuks või rohekaks, sest verevarustus on häiritud

Kui tundub, et hobune võib olla šokis, tuleb koheselt ühendust võtta veterinaariga. Seejärel tasub kiiresti tegutsema hakata. Šokis olev hobune peab olema turvalises ja vaikses kohas. Kindlasti tuleb vaadata, et hobusel liiga palav või külm ei hakkaks, sest tema keha ei pruugi temperatuuri reguleerimisega ise enam nii hästi hakkama saada.

Raske on öelda, millal ja millisesse hädaolukorda keegi sattuda võib, kuid valmis tasub alati olla. Hädaolukorras on ka inimesel kergem rahulikus jääda, kui ta teab vajalikku informatsiooni ning omab teadmisi õigeks toimimiseks.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Märade paaritamineHobuse omanike jaoks on mära paaritamise idee sageli köitev...
Terve hobuneKui hobusel on hea söögiisu, läkiv karvkate ja ta on erk, siis on arvatavsti tegu terve hobusega...