Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Miks õppida ratsutama? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Miks õppida ratsutama?(0)
29.08.2009 16:07
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Kuidas mõjutab ratsutamine ja hobuse pidamine inimest füüsiliselt, vaimselt ja hingeliselt?

Kõrvalseisjale võib ratsutamine tunduda lihtsalt istumisena ning ratsanik ei pea näiliselt tegema midagi muud, kui andma hobusele mõned lihtsad käsklused, et ta alustaks liikumist, pööraks ja peatuks. Hobune teeb ratsanikku kandes kogu töö ise, õige? Vale. Ratsutamine hõlmab endas palju rohkemat kui juhuslik vaatleja arvata võib. Kusjuures, ratsutamine ei paku ratsanikule mitte ainult naudingut, vaid ta saab sellest ka füüsilist, vaimset ja emotsionaalset kasu.

Füüsiline külg

Ratsutamine arendab tasakaalu ja koordinatsiooni. Liigutused, millega edastatakse hobusele märguandeid, nõuavad ratsanikult head kontrolli oma keha üle. Samuti on ratsutamisel töös mitmed lihased, eriti jala-, kõhu-, õla- ja seljalihased. Ratsutamine ei tugine ainult jõule, samuti mängivad olulist rolli stabiilsus ja koordinatsioon, mille aitavad saavutada tugevad ja paindlikud lihased.

Hobusega jalutamine (ratsanik istub hobuse seljas) ergutab siseorganeid nii nagu tavaline jalutaminegi. See parandab maksa tööd ja seedimist, samuti on ratsutamine seetõttu hea ravivõimalus ka ratastoolis inimestele. Ratsanik kulutab kaloreid. Mõnede andmete kohaselt põletab näiteks 68 kg kaaluv naine ratsutamisel igas minutis 5 kalorit. Kiiruse ja distantsi suurendamine muudab ühtlasi ka trenni intensiivsemaks.

Ratsutamine on sport, millega võivad tegeleda igas vanuses inimesed. Paljud inimesed võivad alles keskeale lähenedes leida aega ja vahendeid, et realiseerida oma ammused unistused ratsutamisest või hobuse pidamisest. Pole mingit põhjust, miks inimesed oma 40-ndates või isegi hiljem ei võiks õppida ratsutama, kui on tagatud vastav juhendamine. Paljud vanemad inimesed on ratsutanud oma “kuldsetesse aastatesse” oma lemmikhobusel.

Hobust sugedes; talli koristades; sadulaid, varustust või heinapalle kandes tehakse samuti kehale kasulikku trenni. Kuigi ratsutamine, hobuse sugemine ja talli korrastamine on ise juba hea trenni eest, tegelevad mitmed tipptasemel võistlevad ratsanikud lisaks veel erinevate raskuste tõstmisega ning näiteks jooga ja pilatesega.

Vaimne külg

Esmapilgul võib tunduda, et ainuüksi hobuse seljas püsimine ja hobuse juhtimine on tõsine väljakutse. Kui need oskused omandatakse, tekib järjest uusi asju... Kuigi ratsanik võib ratsutamises ja hobuse eest hoolitsemises juba päris osav olla, tekib tal ikka ja jälle uusi küsimusi ja probleeme. Isegi kõige kogenumad ratsanikud tunnistavad, et alati leidub midagi uut, mida õppida. Uuringud on tõestanud, et elukestev õppimine võib ennetada mälukaotust. Nii nagu lihased, vajab ka aju trenni, et püsida noor ja paindlik. Ratsutamine ei paku mitte ainult palju ajutegevust, vaid ka ruumi õnnestumisteks ja heaolutundeks.

Emotsionaalne/hingeline külg

Paljud inimesed tunnevad, et hobune ühendab neid loodusega olenemata sellest, kas ratsutatakse areenil või vabal maal. Samuti pakub hobune paljudele seltskonda ja lohutust. Kuigi ratsutamisega võivad kaasneda omad pettumused ja väljakutsed, leiab enamus inimesi siiski, et ratsutamine on lõõgastav ajaviide. Lisaks on meeldiv veeta aega inimestega, kes samuti jagavad armastust hobuste ja ratsutamise vastu. Eriti lõbus on sõpradega ühiselt käia ratsutamistrennis või korraldada mänge.
Ratsutamine võib aga abiks olla ka inimestele, kes eelistavad üksindust. Paljud hobuseomanikud tunnevad, et nende hobused on just kui nende hingesugulased, kes jagavad oma peremehe kõiki tundeid ja emotsioone; rohkem veel kui ükskõik kui lähedane inimene. Stressis olles võib hobune olla vaikne sõber, kes kunagi ei arvusta ega reeda.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Lähedane side hobustegaMiks mõnikord tundub, et naine ja hobune on omavahel suhtes ning mehel tuleb end kuidagi sinna vahele suruda...
Tüüpilised probleemid, millega algajad ratsanikud silmitsi seisavad Kõige tavalisemad ratsutamisel tehtavad vead on seotud ratsaniku asendiga...