Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Kuidas aidata lastel üle saada hirmust hobuste ees? Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Kuidas aidata lastel üle saada hirmust hobuste ees?(0)
12.08.2009 13:59
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Nii lapsevanemad kui ka professionaalsed treenerid saavad aidata lastel nende hirmust üle saada, pakkudes neile hobustega seotud positiivseid elamusi.

Kui mõned lapsed kardavad hobuseid juba oma loomuses, siis teised hakkavad neid kartma pärast mingit hobustega seotud ebameeldivat kogemust. Olgu põhjus milline tahes, kui laps puutub hobustega pidevalt kokku, peaksid lapsevanemad selle probleemiga kiiremas korras tegelema.

Võimatu pole olukord, kus hobuseid pidavatel vanematel on laps, kes kardab hobuseid. Isegi kui laps ei huvitu ratsutamisest ega hobustega tegelemisest, peab ta siiski oma hirmust üle saama lihtsalt seepärast, et ta saaks rahumeeli hobustega koos elada. Levinud on ka juhud, kus laps, kes eelnevalt armastas ratsutada, on üle elanud raske kukkumise või muu õnnetuse ja selle tulemusena nüüd kardab hobuseid.

Leidub arvukalt teooriaid, kuidas hirmust hobuste ees üle saada, kuid nii mõnedki neist on noorte laste jaoks liiga otsekohesed. Kuidas aga aidata lastel oma hirmudest üle saada eelkõige positiivses võtmes?

Lapse käest hobuste kohta küsimine

Esimese käiguna tuleks välja uurida, mida laps täpsemalt tahab. Mõned lapsed tahavad oma hirmust hobuste ees üle saada, et nad saaksid jälle rahus ratsutada. Teised aga lihtsalt ei taha mitte mingit kokkupuudet hobustega ja nendega seotud tegevustega. Siiski, lapse eesmärke tuleks teada.

Kui laps ei ole kokkupuutest hobustega huvitatud, tuleks hirmust üle saamisele läheneda teisiti. Eesmärk pole lapse ja hobuse vahel eluaegse sideme loomine, vaid veendumine, et laps suudab rahulikult elada normaalset elu.

Kui aga laps soovib oma hirmust üle saada seepärast, et ta saaks edaspidi rahulikult hobustega tegeleda, tuleks rõhku panna lapse ja hobuse vahelise sideme loomisele. Selline lähenemisviis võib küll võtta kauem aega, kuid selle kasuks räägib asjaolu, et laps ise on huvitatud positiivsete tulemusteni jõudmisest.

Turvalise keskkonna loomine

Turvaline keskkond mängib olulist rolli kõigi hobuseid kartvate laste aitamisel. Kui see puudub, võib mõni õnnetus või viga hoopis hirmu suurendada. Kõnealune keskkond peaks sisaldama kõike järgnevat:

•väike aedik, kus oleks piisavalt ruumi hobusele, täiskasvanule ja lapsele
•päitsed ja nöör/rihm, millega hobust kontrollida
•väike trepp, mille abil laps saab kergesti hobuse selga
•lapsele sobiv ratsakiiver

Ideaalis oleks aediku piirded tehtud puidust liistudest – nii ei tunne laps ega hobune end liiga piiratuna. Samuti võiks lapsel olla väike põgenemistee, mille kaudu ta saab kiirelt lahkuda, kui olukord muutub tema jaoks ebamugavaks või ebameeldivaks. Selleks sobib näiteks väike värav, mille laps saab kiiresti ise avada.

Positiivsete elamuste loomine

Ühe pärastlõunaga on võimatu lapse hirmudest jagu saada. Kui aga last sundida olema hobusega koos pikka aega, võivad sellel olla hoopis vastupidised tagajärjed. Seega tasuks last hobusega kokku lasta korraga lühikeseks ajaks ja seda järjepidevalt pikema aja vältel.

Näiteks võib paluda, et laps harjaks hobust kümme minutit. Ta võib seista väikesel trepil, et hobusega ühel kõrgusel olla ja end võimsamana tunda. Kui laps soovib kümne minuti möödudes harjamist jätkata, tuleks seda lubada. Kindlasti aga ei tohiks last sundida harjamist jätkama, kui aeg täis saab.

Kui laps tunneb end hobust harjates mugavalt, võib edasi liikuda järgmiste tegevusteni, näiteks laka ja saba kammimine või isegi liikumatu ja saduldamata hobuse seljal istumine. Last võiks julgustada, et ta hellitaks hobust ja räägiks temaga nii tihti kui võimalik.

Ratsutamishirmust üle saamine

Laste jaoks, kes on huvitatud hobusega ratsutamisest, on oma hirmuga toime tulemine palju keerulisem. Lisaks harjamisele, jalutamisele ja hellitamisele peab laps end mugavalt tundma ka hobuse selga ronimisel ja ratsutamisel.

Seega, kui laps on hobuse selga roninud, tuleks mõlemale poole hobust paigutada kaks inimest, kes hobusega kaasas käivad, ning lisaks peaks olema veel üks täiskasvanu, kes hobust juhib. Nii tekib lapsel mugavus- ja turvatunne, sest isegi kui ta kukub, on keegi teda alati püüdmas.

Igal juhul tasuks lapse hirmuga tegeledes edasi liikuda aeglaselt ja laps ise võiks öelda, millal ta on valmis järgmiseks sammuks. Lapse julgustamine on igati kasulik, kuid tema ratsutamisel üksi jätmine või muudesse närvesöövatesse olukordadesse panemine võib ainult lapse hirmu suurendada.

Lapsed, kelle hirm hobuste ees on lausa äärmuslik, peaks enne hobustega kokkupuutumist kindlasti kohtuma psühholoogiga.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kui tulevane loomaarst on praktikalInimene võib küll loomaarstiks õppida, kuid tema kogemus suurte loomadega võib olla praktiliselt olematu...
Miks peaks hobune inimesele alluma?Paljud käitumisprobleemid saavad alguse just seetõttu, et hobune ei saa mingil põhjusel aru, kes tema juht on...