Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuste vaktsineerimine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuste vaktsineerimine(2)
14.09.2009 16:40
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Vähesed asjad kaitsevad hobuseid haiguspuhangute eest ja on sama efektiivsed nagu vaktsineerimine. Veterinaari tehtud vaktsineerimised ehitavad tõkke looma ja probleemide vahele. Ohustada võivad näiteks teetanus, gripp, marutõbi ja rinopneumoonia.

Vaktsineerimine on mõistetav igale heale hobusepidajale, kuid seegi ei taga täielikku kaitset. Mõnikord kulgeb haigus vaktsiini tõttu kergemalt, kuid siiski võivad jääda tüsistused. Leidub väga erinevaid gripivorme ja ei saagi loota, et üks vaktsiin kõigi vastu sama tõhus on.

Vaktsineerimine hõlmab endas tavaliselt süsti, kus on mitteaktiivsed või nõrgestatud viirused ja bakterid, mis ideaalsel juhul peaksid ennetama tõelise haiguse teket. Enamasti läheb vaja kaht või enamat doosi, et organismis tekis piisav vastupanuvõime.

Kui kõik vajalikud vaktsineerimiskorrad tehtud, tekivad kaitsvad antikehad, mis osutavad vastupanu haigustekitajatele. Mõne aja pärast siiski antikehade hulk väheneb ja siis tuleb sama asja vastu uuesti vaktsineerida. Teetanuse ja marutõve vastu vaktsineeritakse tavaliselt kord aastas, muid süste võib vaja minna sagedamini.

Hobuse vanus, tõug, sugu, kasutusala, haigestumisrisk, väärtus ja keskkond panevad paika selle, mille vastu konkreetselt vaja vaktsineerida on. Iga veterinaar peaks oskama öelda, mis on sobiv just kindlale hobusele, kui ta teab omaniku antud taustinformatsiooni ja eesmärke.

Vaktsineerimised on tähtis osa hobuste kasvatamisel ja hooldamisel. Kõik on hästi, kui lisaks tehakse regulaarset ussikuuri, loomal on olemas puhas joogivesi ja täisväärtuslik toit, turvaline keskkond ning piisav liigutamisvõimalus. Nii võib suhteliselt kindel olla, et omanik saab veel veeta palju õnnelikke aastaid oma lemmiku seltsis.

Kõik loomad karjas peaksid olema vaktsineeritud ja soovitatavalt võiks samadel aegadel uuesti nende vastupanuvõimet suurendada.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Krista
16. September 2009
Õigus.
thumb
Kommentaari lisas: katuliisu
16. September 2009
VakTsineerimine siiski, mitte vaksineerimine Naeratab
Rohkem sarnasel teemal
Mida veel jälgida treeneri juures?Mõnikord võib juhtuda, et end treeneriks nimetaval inimesel ei olegi sertifikaate ja muud oma oskuste tõstamiseks ja see veel ei pruugi automaatselt tähendada, et temalt midagi õppida ei oleks...
Millega peaks maastikul ratsutades arvestama?Paljude jaoks on võimalik ratsutada ainult mööda rada...