Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuste kuulmisvõime Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuste kuulmisvõime(0)
10.08.2009 17:50
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobustel on tundlik kuulmine ning see mõjutab oluliselt ka nende käitumist.

Hobune kuuleb tunduvalt paremini kui inimene. Kuigi tema kuulmissüsteem sarnaneb kõigi teiste imetajate omaga, on hobustel võime oma kõrvu edasi-tagasi liigutada, mistõttu on hobusel tegelikult kõige liikuvamad kõrvad imetajate seas.

Hobused kuulevad kõrgema sagedusega helisid kui inimesed. Samuti kuulevad nad palju madalama sagedusega helisid, sest nad suudavad „kuulata“ ka võnkumisi. Nad tunnetavad võnkumisi läbi oma kõrvade ning samuti kapjades.

See, et hobused kuulevad inimestest tunduvalt kõrgemaid ja madalamaid helisid, on osaliselt ka põhjus, miks nad on nii kaua vabas looduses vastu pidanud. Kõrgete detsibellidega vali müra, nt. püssituli, on hobuste jaoks eriti vali ja võib neid ehmatada. Selliste tugevate helide peale hirmumine on hobuste jaoks juba loomulik instinkt. Hobustega töötamine võib siiski aidata neil sellest üle saada. Hobused, kes puutuvad tihti kokku valju müraga, võivad aga saada kuulmiskahjustusi.

Helid, mis võivad hobust ärritada
Leidub mitmeid helisid, mis võivad hobust ärritada ning mida tuleks võimaluse korral vältida. Kõikvõimalikud transpordiga seotud helid võivad tihti hobust ehmatada, sinna hulka kuuluvad näiteks järelhaagise ja veoauto tekitatud müra, samuti üldine liiklusmüra. Pikapeale hobused harjuvad sellise müraga. Kuniks aga see pole juhtunud, võib abi olla hobuse kõrva vati panemisest – see summutab müra ja aitab hobusel maha rahuneda.

Hobuse pügamisel tekkiv hääl võib samuti hobust ärritada, eriti kui pöetakse kõrvade juurest. Selliste helide puhul võib hobusele tunduda, et tema ümber on kamp vihaseid mesilasi, seega tema instinktid käsivad tal põgeneda. Ka selle heli puhul võib hobune pikapeale harjuda ja mõista, et tegemist ei ole millegi ohtlikuga.

Hobused õpivad mitmeid helisid seostama kindlate sündmuste ja olukordadega. Paljud hobused näiteks saavad aru, et kolisev ämber tähistab söötmisaega. Samuti võivad nad ära tunda auto saabumise hääle. Väikeses talus elavad hobused võivad kuulda majast hääli ja hirnatada, sest nad teavad, et varsti on hommikusöögi aeg. Siiski tasuks vältida seda, et hobune õpib ära mõne negatiivse seose.

Kuidas rääkida oma hobusega?
Kuna hobused kuulevad nii hästi, on nad tavaliselt inimese häälkäsklustele väga vastuvõtlikud ja reageerivad. Õiged ratsanikud räägivadki tavaliselt oma hobustega rahulikul ja tasasel häälel. Hobused naudivad inimese hääle kõla ja nad võivad seda tajuda isegi rahustava ja lohutavana. Mitmed treenerid õpetavad isegi oma hobustele häälkäsklusi, mis osutuvad eriti kasulikuks, kui hobusel lastakse näiteks vabalt ringi joosta.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Millal oleks mõistlik hobusele esimest korda selga minna?Mõni arvab, et parim aeg on juba teisel eluaastal...
Hobuse pesemineKui tihti hobust pesta...