Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuste ja inimeste psühholoogia erinevused Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuste ja inimeste psühholoogia erinevused(0)
26.11.2009 22:34
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobused on karjaloomad, keda on sajandeid jahitud. Tuhandeid aastaid on neid ka kodustatud, kuid siiski on neil siiani olemas sama instinkt, mis metsikutel hobustelgi. Hobune lihtsalt otsibki ümbrusest kogu aeg võimalikku vaenlast. Kui asi tundub juba kahtlane, siis on hobuste meelest alati targem jalga lasta. Tagasi vaadatakse alles pärast põgenemist, kui üldse.

Ära jooksmine on sageli kaitseks, mitte inimesele koha kätte näitamiseks. Kui hobusel ei lasta end võimaliku ohu eest kaitsta, võib loom hakata näiteks hammustama või lööma. Taolist käitumist ei saa alati pidada agressiivuseks, sest enamasti on see hoopis kaitserefleks. Iga hobune, kes ei tunne end kindlalt, võtab enamasti midagi ette.

Inimesed on need, kes on minevikus hobuseid jahtinud. On toimunud palju muutusi, kuid inimene on mõtlemisviisilt jäänud ikkagi kiskjaks. Kui hobune peakski ehmunuks ning raskesti käsitletavaks muutuma, muutub inimene rahutuks ja vihaseks. Siit saab järeldada, et segadussse viidud inimene käitub kiskjalikult. Hobused ometigi kardavad kiskjaid ja nii valatakse veelgi rohkem õli tulle.

Karjades elavad hobused on loomulik nähtus. Hobused kehtestavad end, kõige rohekm domineerib karjajuht. Kehtestamise ajal võib esineda ka füüsilist kontakti. Inimesed peavad seda sageli ekslikult agressiivseks käitumiseks, kuid tegelikult ei taheta tavaliselt teistele hobustele liiga teha. Küsimus on lihtsalt selles, et kellel on antud karjas võim.

Hobused ei ole enamasti agressiivsed, rumalad, ülbed või näiteks ka õelad. Need tunnusjooned käivad ikka mõne inimesega ustavalt kaasas. Hobused on sageli hoopis ehmunud või üritavad end parajasti kaitsta. Hobused võivad ka olla segaduses, kui neile ei anta konkreetseid juhtnööre. Ehk siis võib öelda, et hobuste jaoks on enesekaitse vastus hirmule ja domineerimine on vajalik enda kehtestamiseks.

Hobustele mõistetav käitumine peaks olema rahulik ja enesekindel. Pinges olek, kannatamatus, agressiivsus, pidev silmside ja ootamtused ei meeldi arvatavasti ühelegi hobusele. Iga inimene saab tegelikult valida, kas ta käitub hobuse jaoks sõbralikult või hoopis looma vaenlasena.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kuidas pealetükkiva hobusega hakkama saada?Pealetükkivus võib esineda mitmel erineval moel ja seetõttu on ka palju erinevaid lahendusi, kuidas pealetükkivaid hobuseid käsitleda...
Usaldusväärne maastikuhobuneKindlasti oleks põnev koos hobusega maastikule minna, sest vaheldus on sageli vajalik...