Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuste elutsükkel Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuste elutsükkel(3)
04.10.2009 17:08
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hobuste elutsükkli saab jagada neljaks. See algab sünniga, siis tuleb nooruki- ja täiskasvanuiga ning kõik lõpeb surmaga.

1. Hobused sünnivad keskmiselt pärast 11 kuud kestvat tiinust. Terve järgmise aasta kutsutakse neid varssadeks. Esimesel aastal hobused kasvavad märgatavalt ning on kasuvalt juba 90% täiskasvanud isendist ning kaalult 80%.

2. Aastasel hobusel on pikad jalad ning kehastruktuur on samuti päris hästi välja arenenud.

3. Enamus kahe aastaseid hobuseid on saavutanud lõpliku kaalu nind kasvu. Nüüd saab hobusega juba vaikselt sõita, kuid peab ettevaatlik olema. Luud võivad veel üpriski nõrgad olla vaatamata sellele, et need enam ei kasva.

4. Täiskasvanuks saadakse umbes neljasena. Emaseid loomi kutsutakse siis märadeks, isaseid täkkudeks või ruunadeks olenevalt sellest, kas nad on kastreeritud või mitte. Selles eas omandavad hobused põhilised oskused ning on peagi valmis inimesi sõidutama ning järglasi saama, kui omanikul peaks selline tahtmine olema.

5. Esimese kümne lõpus või kahekümnendate alguses hakkavad hobused välja näitama vananemismärke. Võivad tekkida vanusega kaasnevad tervisehäired. Looduses tähendab vananemine ja nõrgemaks jäämine ideaalseks saagist langemist ning seeläbi hobuse elu lõppu. Inimese käe all õiget hoolitsust saades võivad loomad elada isegi kolmekümnendate keskpaigani.

Eriti oluline on hoolitsus just elu alguses ja lõpus. Ühe puhul otsustatakse kaudselt ära, kui tugeva tervise, potensiaalsed eeldused ja elurõõmu hobune kaasa saab. Hobuse korralik hooldamine elu lõpus aitab tema eluiga pikendada, kui enne on all põhi, millele kõik edasine rajada.

Loomulikult ei saa päris vana hobusega sõita, kuna ta ei kannata nii suurt koormust ja raskust, kuid silmarõõm karjamaal ei tohiks kellelgi halba teha, kui just rahapuudus rolli ei mängi. Viimasel juhul saab hobuse kellelegi kas või tasuta ära anda. Kindlasti ei tasu vana hobust halvemini kohelda seetõttu, et teda ei ole enam nagunii vaja. Kunagi oli temagi hea loom, kes omanikku ustavalt teenis ja nüüd on lihtsalt tema kord veidi kergemalt võtta.


Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
thumb
Kommentaari lisas: Ege3
06. Oktoober 2009
Selga minnakse üldiselt 3-e aastasele, aga oleneb ka tõuti. Ja tõesti hakkab intensiivne trenn umbes 4. aastasega. Täiskasvanu iga jah, see kestab ka kõige kauem...
thumb
Kommentaari lisas: Krista
06. Oktoober 2009
2-e aastaselt hakkab vaikne trenn pihta, seljas käiakse hästi vähe, kui käiakse. Enamasti ikka oskajad inimesed. Seegi sõitmine, kuid neljasena hakkab intensiivsem treening pihta.... ja täiskasvanu iga kestab ometigi piisavalt kaua, et hobused oleks valmis inimesi sõidutama?
thumb
Kommentaari lisas: Ege3
06. Oktoober 2009
Tuleks ära mainida, et kõik oleneb ka tõust. Enamasti siiski 2-aastastele selga ei ronita. Too on alles "laps" ja luu kasvab pikemaks epifüüsi kõhrest. Selle luustumisel looma kasv peatub(luustub varieeruvalt 5. aastaselt).3. Enamus kahe aastaseid hobuseid on saavutanud lõpliku kaalu nind kasvu. Nüüd saab hobusega juba vaikselt sõita, kuid peab ettevaatlik olema. 4. ..Selles eas omandavad hobused põhilised oskused ning on peagi valmis inimesi sõidutama ning järglasi saama..Kuidas nüüd peaks asjast aru saama? 2-e aastasega saab vaikselt sõita, aga alles 4. aastaselt on valmis inimesi sõidutama?Enamasti ikkagi asjalikud artiklid, aga siin on küll asi natuke puusse läinud.
Rohkem sarnasel teemal
Elukutselised asendusemadAsendusemad ei ole kuigi eriline nähtus...
Kas tall või karjamaa?Hobuste lageda taeva all viibimine on kõige loomulikum viis...