Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Hobuse korrigeerimine Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Hobuse korrigeerimine(0)
18.09.2009 22:29
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Kui inimene soovib hobust treenida, siis ta üldjuhul proovib domineerimist vältida. Korrgieerimine on käitumise parandamine näiteks läbi kehahoiaku. Vastavalt olukorrale saab kasutada nii negatiivset kui ka positiivset mõjutamist.

Positiivne tagasiside on hobuse jaoks meeldivate ning nauditavate asjade kasutamine tasuks looma hea käitumise eest. See meetod rajaneb sellel, et hobune tahab ka teinekord millegi nimel end hästi üleval pidada. Kõige tavalisem näide on hobuse patsutamine.

Vastukaaluks on olemas negatiivne tagasiside. Sundimine ei ole alati tingimata halb, vaid on üks viise, kuidas loomaga suhelda. Isegi ratsmete tugevamini hoidmine läheb siia alla, sest tegemist on teatud moel siiski hobuse piiramisega.

Karjas halvasti käituv hobune pannakse paika teiste hobuste poolt. Muidugi tingimusel, et on loomi, kelle positsioon seda lubab. Alguses proovitakse kehakeelt ja ei hakata lööma või müksama. Rangemaks minnakse ainult siis, kui halvasti käituja ei saa hoiatusmärkidest aru.

Peaaegu kõikide loomade õpetamine sisaldab endas negatiivse sundimise põhimõtteid, mis peaksid käitumist soovitud suunas parandama. Samas mõned inimesed keskenduvad vaid harjutuse sooritamisele ning jätavad hobuse piisava tähelepanuta. Teised karistavad jällegi kogu aeg ja ei anna hobusele võimalust ise õigesti teha.

Käitumise korrigeerimise juures on meeletult oluline, et kiidetaks õigetes situatsioonides. Muidu hobune ei pruugigi aru saada, et ta on käitunud sobivalt. Kahjuks arvatakse, et hobune mõistab, sest valesti tegemise eest teda enamasti karistatakse.

Leidub neidki, kes on head negatiivse tagasisidega õpetamises, kuid arvavad, et hobuse tasustamine on märk nõrkusest. Mõni on hoopis liiga lahke ja laseb hobusel enda üle valitseda. Kumbki variant ei ole piisavalt edasiviiv ja sellistel ratsanikel tuleb ennast korrigeerima hakata.

Ideaalsel juhul käib korrigeerimine läbi suhtlemise, mis sisaldab võimalikult vähe negatiivset tagasisidet. Võrdluseks võib tuua tantsimise, kus mõlemad pooled teavad mida teha ja koostöö sujub. Kahjuks paljud hobused ei mõsita kõike nii täpselt ja ratsanikud ei oska neid vahel juhendada.

Kui hobune käitub valesti, tasub endal suunata see situatsioon selleks, mida on vaja saavutada. Võib öelda, et nii tehakse hobuse käitumisse parandused ja tulemuseks on inimese nägemus õigest käitumismudelist.Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Kas inimese või hobuse süü?Arvatavasti on igal ratsanikul tulnud ette seda, et ta palub hobusel midagi teha, aga see ei juhtu või juhtub tahtele hoopis vastupidine...
Mida tasuks teada enne hobuse paaritamist?Iga hobuse omaniku elus tuleb arvatavasti aeg, millal tahetakse loom kellegi teise omaga kokku viia...