Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/config/db.php on line 13 Ekvinofoobia e. hipofoobia Hobune.ee
Küsitlus
Kust ostad vajaliku ratsavarustuse?
Tellin internetist
Sõbra või tuttava käest
Eesti poodides on kõik vajalik olemas
Käin spetsiaalselt välismaal
Ostan harva midagi
Muu
Vaata tulemusi
Ekvinofoobia e. hipofoobia (0)
15.11.2009 17:01
Galerii pilt 1
Pilt: 1 / 1 Eelmine · Järgmine
Hipofoobia tähendab hirmu hobuste ees. Hirm saabub tavaliselt ootamatult. Hobused on suured ja majesteetlikud loomad, kes läbi ajaloo on inimeste eludes väga olulist rolli mänginud. Just nimelt suuruse tõttu neid ehk nii sageli kardetaksegi. Kahjuks piiravad hirmud aga vabadust ja võivad ilma jätta nii mõnestki meeldivast kogemusest.

Hirm võib olla põhjustatud eelnevast kokkupuutest hobuse või hobustega. Sageli tekib see siis, kui negatiivne kokkupuude on olnud endal või kellegil, kes omab hirmu tundva inimese elus tähtsust. Äkki hobune hammustas või käitus lihtsalt agressiivselt?

Kuigi hobuseid treenitakse, juhtub ikka kukkumisi ja eluaegseid vigastusi. Need mälestused ei pruugi kunagi kustuda, sest aja jooksul on neil hoopis aega süveneda. Järelikult ei saa öelda, et noorena kogetu ununeb kergemini.

Hirm võib tõsisemalt esile kerkida hobuste läheduses olles, kuid ka vaid nende häälitsusi kuuldes. Süvenenud hirmu võivad esile tuua isegi pildid hobustest või neist kirjutatud artiklid. Kõige enam levinud hirmule viitavad sümptomid on: südame pekslemine, tavalisest märgatavalt suurem higistamine ja ärevus, mis võib viia isegi nutmiseni. Lisaks võib esineda näiteks suukuivust, peapööritust, iiveldust, värisemist, selge mõtlemisvõime kadumist, surmahirmu ja ka enda üle kontrolli kaotamist.

Kindlasti ei tohi arvata, et hipofoobia on naljakas. Paljud inimesed on sageli üllatunud, et tegelikult on hobuste kartmine küllaltki levinud tõsiasi, kuid sellest räägitakse häbiväärselt vähe. Hobuseid kartvad inimesed mõistavad tihti, et nende hirmud on kohati alusetud, aga ikkagi toob hobuste lähedal olemine nende jaoks endaga kaasa ärevuse või isegi paanikahoo.

Samas ei ole hipofoobia lahendamatu. Hirmust on võimalik edukalt üle saada ja isegi tulevikus ehk teistele sellest rääkida nii nagu räägiks hoopis kellestki teisest, kes mingil imelikul põhjusel hobuseid pelgama hakkas.

Kui vaja, siis alustatakse hobuste pildidest ja liigutakse vaikselt edasi näiteks mänguhobuste silitamise juurde. Järgmiseks etapiks võivad olla helisalvestised, kust kostuvad hobustega seostatavad hääled või videod. Mingist hetkest alates viiakse inimene arvatavasti hobuste lähedusse. Üldiselt minnakse edasi rahulikult ja ideaalse lõpptulemusena ei tohiks inimene enam karta või kardab eelnevast tunduvalt vähem.

Toimetas: Krista

Kommenteerimiseks pead sisse logima Strict Standards: Non-static method Pager::getPagerData() should not be called statically in /home/np29219/domains/hobune.ee/public_html/actions/articles.php on line 171
Rohkem sarnasel teemal
Hobuste kurb saatusHobused, keda tapetakse, ei ole alati vanad, haiged või raskesti käsitletavad loomad...
Kuidas õpetada hobust musi andma?Alguses on hea, kui suudetakse hobuse pea vastu oma põske suunata...